Dünleri de, gelecekleri de MHP düşmanlığı

18.01.2020 10:00

      CHP, HDP, İP ve SP isimli partileri yan yana getirip sonuç almaya çalışan güçler, bu dörtlü tam sonuca varamayınca, bu sefer AKP içinden iki parti çıkarma kararı aldı. Ahmet Davutoğlu adına bir parti kuruldu. Ali Babacan ise herhalde partisini kurmak için İngiltere Büyükelçisi ile son değerlendirmelerini yapıyor.

      Ahmet Davutoğlu partisini kurdu ama partisinin yüzüne bakan yok. Gelecek Partisini gelecekteki siyasi figüranlık adına kuranların sesi pek çıkmıyordu, gündeme gelemiyorlardı. Ama son günlerde parti yöneticilerinin açıklamaları kıyıda köşede haber olmaya başladı. Bugün biz de köşemizde yer vererek haber olmalarına katkı sunmuş olacağız.

      Gelecek Partisinin ortak düşünce havuzunda Recep Tayyip Erdoğan ve MHP düşmanlığı vardır. Bu partiyi kuran ve şu an ayakta tutacak olan da budur. Baksanıza bu düşmanlık birleşimi yüzünden Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı şimdiden ittifak ortağı ilan etti, Meral Akşener ödünç milletvekili vermekten bahsetti.

      Gelecek’çilerin MHP’ye karşı çok büyük alerjisi vardır. Zaten Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere yanında bulunanlar, partilerini kurmadan önce de sürekli AKP’nin MHP ile yaptığı ittifakın çok yanlış ve tehlikeli olduğunu vurguluyordu. Partilerini kurdular, yine MHP düşmanlığına devam ediyorlar.

      Gelecek Partisinin kurucularından Etyen Mahçupyan geçtiğimiz günlerde HDP-PKK sevdasıyla bilinen Şirin Payzın’a konuşmuş ve şunları söylemiş:

      MHP ile yapılan iş birliği farklı bir organik yapı üretmiş durumda. AK Parti’ye baktığımda 2002’deki hassasiyetlerinin hiçbirini görmüyorum. Epeyce merkezi otoriter, çevresi oportünist olan bir sosyolojik oluşum. Erdoğan’ın MHP’ye bağımlılığı, MHP’nin Erdoğan’a bağımlılığından daha fazla. Erdoğan yalnız kaldığı zaman ve şu andaki gibi çapsız kadroyla yürüdüğünde oradan iyi bir strateji çıkarma şansı yok; bildiği şeyi yapmaya devam edecektir.

      Etyen Mahçupyan, MHP’den çok büyük rahatsızlık duyduğu gibi “AKP-MHP arasında nasıl fitne yaratırım?” düşüncesiyle özenle seçilmiş cümleler kurmaktadır. “Ben bu cümleleri söyleyeyim de belki Recep Tayyip Erdoğan’ı tahrik ederim, Cumhur İttifakı’na zarar veririm” düşüncesi, kendini çok belli ediyor.

      Etyen Mahçupyan geçmişte olduğu gibi MHP’den çok rahatsız ama PKK’lılardan asla rahatsız değildir. Elinde binlerce şehidin kanı olan Selahattin Demirtaş için aynı Kılıçdaroğlu, aynı Ekrem İmamoğlu gibi “Demirtaş’ın hapiste olmasının hiçbir mantığı yok” diyor. PKK sevdalısı Etyen Mahçupyan, o halde geri getirsene hendek ve çukur olaylarında kaybettiğimiz 793 şehidi, Kobani olaylarında ölen 52 vatandaşımızı… Bu kadar bölücü söylem ve eylemi olacak ama hâlâ “Demirtaş niçin hapiste?” diyeceksiniz. Topunuzun Allah belasını versin…

      İşin garip ve tuhaf tarafı da Etyen Mahçupyan ile MHP düşmanlığında ortak paydası olan Parti Sözcüsü Selim Temurci ise “Selahattin Demirtaş’tan bir barış güvercini birileri çıkartmaya çalışıyor. 6-8 Ekim olayları olduğunda dönemin Başbakanı Davutoğlu’nun telkinlerine uymayıp vatandaşlarımızı sokağa döken ve 53 vatandaşımızın ölümüne yol açan kişinin adıydı Selahattin Demirtaş” açıklamasını yapıyor. Biri “Demirtaş niçin hapiste?” diye soruyor, diğeri cevabını bu şekilde vermiş oluyor. Gelecek Partisinin Sözcüsü Selim Temurci aslında Demirtaş’tan, HDP’den rahatsız olduğu için değil, Ahmet Davutoğlu’na atıfta bulunarak aklınca ona kahramanlık yüklemeye çalışıyor.

      Yoksa geçmişte terör örgütü PYD’yi meşru gördüğünü söyleyen, Kobani’deki YPG’lilerin alnından öptüğü söyleyen “Serok Ahmet’in” parti sözcüsü bunlardan rahatsız olmaz.

      Gelecek Partisinin Sözcüsü Selim Temurci de partisinin zihniyetine uygun olarak, MHP düşmanlığını elden bırakmayarak ve “Kürt kardeşlerimiz hiç merak etmesin. Şu anda MHP ile yol yürüyen iktidar partisine bakıyor güneydoğu ve doğudaki kardeşlerimiz.” “Biz bu siyasal hareketin içinde olamayız. AKP, AKP olma vasfını kaybetmiştir” açıklamasını yapıyor. Oysa son yıllarda yapılan tüm seçimlerde hem AKP, hem MHP oylarını Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde arttırmıştır. Terörle mücadelenin tavizsiz yürütülmesi başarıya ulaşınca bölge insanı AKP ve MHP etrafında bütünleşmeye başlamıştır. HDP’nin elindeki Şırnak, Ağrı, Bitlis ve bölgedeki birçok ilçeyi AKP kazanmış, MHP de hem genel, hem yerel seçimlerde çok büyük oranda oyunu arttırmıştır.

      Gelecek Partisinin çapsız sözcüsü Selim Temurci’nin yaptığı etnik köken vurgusu hem bölücülük hem de akılla ve mantıkla alâkası olmayan siyasi bir tespittir. MHP’yi Kürt düşmanı gibi göstermeye çalışması da ayrı bir rezilliği olmuştur. AKP-MHP birlikteliği şimdi terör örgütü PKK’ya göz açtırmıyor, Selim Temurci’nin rahatsızlığı bu mudur?

      MHP’nin, Kürtlere yönelik hangi gün kötü ve incitici bir sözü olmuştur? MHP, terör örgütü PKK ile Kürt kökenli kardeşlerimizi birbirinden ayırmaktadır. Selim Temurci bunu yapamıyorsa, o onun kendi basiretsizliğidir. MHP batıdan ziyade, doğu ve güneydoğuda oyunu arttırırken, Selim Temurci gibi çapsızlar kime fitne vermeye çalıyor?

      Yalçın Doğan isimli MHP düşmanı yazar bile “Asıl şaşkınlık, MHP güneydoğuda oylarını nasıl arttırdı?” diye yazı yazmışken ve “Kürt politikasında en katı, en milliyetçi söylem MHP’den geliyor ve fakat bölgede MHP oyları artıyor!.” şeklinde hayretlerini bildirmişken, Selim Temurci’nin bu basit fitnesini kim takar?

      Gelecek Partisi, MHP düşmanlığı temelinde, Recep Tayyip Erdoğan’dan intikam almak için kurulmuştur.

      Ahmet Davutoğlu daha AKP’de iken “MHP’yle ittifak AK Parti’ye zarar verdi” açıklamasını yapan kişiydi.

      Gelecek Partisinde ikinci adam rolündeki Selçuk Özdağ’ın ömrü MHP düşmanlığıyla geçmiş ve AKP içindeyken Cumhur İttifakı’nı bozmak için her türlü açıklamayı yapmıştı.

      AKP’de 4 dönem milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı yapan, şimdi ise Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Ayhan Sefer Üstün AKP’de iken “AK Parti’liler neredeyse artık bir MHP’li, bir Ülkücü gibi düşünmeye başladılar. Benim için en büyük sıkıntı bu. AK Parti’nin demokrat bir yapısı vardı” açıklamasını yapan isimdi.

      Bunlar görüldüğü gibi herkesle yan yana olabiliyorlar. Ama MHP düşmanlığı ve Recep Tayyip Erdoğan’dan intikam alma hırsını da asla bırakmıyorlar. Bunları dün kimse takmıyordu, emin olun Gelecek’te de kimse takmayacaktır.

Mail: yildiraycicek@turkgun.com
Twitter: Yildiraycicek9
Instagram: yildiraycicek1944