Dünya bunu bekliyordu: ‘Ateş Çemberi’ Güneş Tutulması başladı

Uzun zaman milyonlarca insanın merakla beklediği halkalı ve kısmi Güneş Tutulması, Kuzey Yarımküre'de başladı. Kuzey yarımkürede yer alan birçok bölge, gündoğumu sırasında bu ana tanıklık edecek.

Dünya bunu bekliyordu: ‘Ateş Çemberi’ Güneş Tutulması başladı - Sayfa 1

Dünyanın en güzel doğa olayları arasına yer alan Güneş Tutulması Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girmesi sonucu oluşuyor. Birçok noktada izlenebilecek olan Güneş Tutulması yerküreye gölge düşürdüğü doğa olayı Kuzey Yarımküre'de başladı.

Dünya bunu bekliyordu: ‘Ateş Çemberi’ Güneş Tutulması başladı - Sayfa 2

Konuyla ilgili açıklama yapan NASA, “Bazı yerlerde izleyiciler Ay'ın etrafındaki bu yüzüğü göremeyecekler. Bunun yerine kısmi bir güneş tutulması yaşayacaklar. Bu, Güneş, Ay ve Dünya tam olarak hizalanmadığında olur. Güneş, yüzeyinin sadece bir kısmında koyu bir gölgeye sahip gibi görünecektir" ifadelerine yerdi.

Dünya bunu bekliyordu: ‘Ateş Çemberi’ Güneş Tutulması başladı - Sayfa 3

NTV'nin haberine göre, NASA açıklamasını, "Amerika Birleşik Devletleri'nin doğusu ve kuzey Alaska'nın bazı bölgelerindeki izleyiciler, 10 Haziran'da Kanada'nın çoğu ve Karayipler, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'nın bazı bölümleriyle birlikte kısmi bir güneş tutulması görecekler. Amerika Birleşik Devletleri'nde, parçalı tutulma Güneydoğu, Kuzeydoğu, Ortabatı ve Kuzey Alaska'nın bazı kısımlarında görülebilecek" ifadeleriyle sürdürdü.

Dünya bunu bekliyordu: ‘Ateş Çemberi’ Güneş Tutulması başladı - Sayfa 4

Son olarak NASA, "Bu konumların çoğunda tutulma, gün doğumundan önce, sırasında ve güneş doğduktan kısa bir süre sonra gerçekleşecek. Bu, izleyicilerin tutulmayı görebilmeleri için gün doğumu sırasında ufku net bir şekilde görmeleri gerektiği anlamına gelir” ifadelerine yer verildi" dedi.