Dünya Dans Günü nedir, nasıl kutlanır? Dünya Dans Günü sözleri ve mesajları

Dünya Dans Günü her yıl 29 Nisan'da kutlanıyor. Dünya Dans Günü'nün 29 Nisan'da kutlanmasının nedeni ünlü balet Jean-Georges Noverre'in doğum günü olması. Dans günü mesajlarını haberimizde derledik.

Google Haberlere Abone ol
Dünya Dans Günü nedir, nasıl kutlanır? Dünya Dans Günü sözleri ve mesajları
29.04.2021 11:22

"Uluslararası Dans Günü Mesajı" nın hedefi tüm siyasi, kültürel ve etnik engelleri aşarak ortak dil olan Dans aracılığıyla insanları bir araya getirmek, bu sanatın evrenselliği içinde eğlenmek ve kutlamaktır. Dünya Dans Günü her yıl 29 Nisan'da kutlanıyor. 

DÜNYA DANS GÜNÜ NEDİR?

Dünya Dans Günü veya Uluslararası Dans Günü, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) ve UNESCO ortağı STK Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında tanıtılmıştır ve her yıl 29 Nisan'da kutlanmaktadır.

Tarih, modern balenin yaratıcısı Jean-Georges Noverre (1727-1810)'nin doğum günü anısına ITI Uluslararası Dans Komitesi tarafından belirlenmiştir. Her yıl, olağanüstü bir koreograf veya dansçı dünyada dolaşan bir mesaj vermeleri için davet edilir. Bu kişiler World Dance Alliance ve ITI Uluslararası Dans Komitesi iş birliği ile Uluslararası Dans Günü kurucu kurumu tarafından seçilir."Uluslararası Dans Günü Mesajı" nın hedefi tüm siyasi, kültürel ve etnik engelleri aşarak ortak dil olan Dans aracılığıyla insanları bir araya getirmek, bu sanatın evrenselliği içinde eğlenmek ve kutlamaktır.

Dünya Dans Günü nedir

DÜNYA DANS GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANIYOR?

Dünya Dans Günü her yıl 29 Nisan'da kutlanmaktadır.Dünya Dans Günü nedir? Dünya Dans Günü ne zaman? Dünya Dans Günü nasıl kutlanır?

DÜNYA DANS GÜNÜ MESAJLARI

Dans etmek kendinden çıkmaktır. Daha büyük, daha güzel, daha güçlü. Bu güçtür, dünya üzerinde zaferdir ve sizin zaferinizdir. – Agnes De Mille

Kimseden daha iyi dans etmeye çalışmıyorum. Yalnızca kendimden daha iyi dans etmeye çalışıyorum. – Mikhail Baryshnikov

Bütün ağırlığınızı taşıyan, nispeten küçük olan o ayağın sihrini bir düşünün. Gerçek bir mucize, ve dans…Bu mucizenin kutlamasıdır. – Martha Graham

"Bırakın okuyalım ve bırakın dans edelim; bu iki eğlenceden dünyaya asla hiçbir zarar gelmez."(Voltaire) Dünya Dans Günü kutlu olsun.

Mezartaşımda sadece bir kelime yazmasını istiyorum: Dansçı. – Agnes de Mille

Eğer söyleyebiliyor olsaydım, dans etmeme gerek kalmazdı. – Anna Pavlova

Dansçıyı danstan nasıl ayırabiliriz ki?– William Butler Yeats

DÜNYA DANS GÜNÜ NASIL KUTLANIR?

Her yıl, olağanüstü bir koreograf veya dansçı dünyada dolaşan bir mesaj vermeleri için davet edilir. Bu kişiler World Dance Alliance ve ITI Uluslararası Dans Komitesi iş birliği ile Uluslararası Dans Günü kurucu kurumu tarafından seçilir."Uluslararası Dans Günü Mesajı" nın hedefi tüm siyasi, kültürel ve etnik engelleri aşarak ortak dil olan Dans aracılığıyla insanları bir araya getirmek, bu sanatın evrenselliği içinde eğlenmek ve kutlamaktır.

Dünya Dans Günü nedir

DÜNYA DANS GÜNÜ NEDEN 29 NİSAN'DA KUTLANIYOR?

Dünya Dans Günü'nün 29 Nisan'da kutlanmasının nedeni ise modern balenin atası olarak kabul gören ünlü balet Jean-Georges Noverre'in doğum günü olması.

Uluslararası Dans Günü Mesajı Yazarları: 1982 – 2012

1982 Henrik NEUBAUER

1983 Verilen bir mesaj olmamıştır.

1984 Yuri GRIGOROVITCH

1985 Robert JOFFREY

1986 Chetna JALAN

1987 Dance Committee Board

1988 Robin HOWARD

1989 Doris LAINE

1990 Merce CUNNINGHAM

1991 Hans VAN MANEN

1992 Germaine ACOGNY

1993 Maguy MARIN

1994 Dai AILIAN

1995 Murray LOUIS

1996 Maïa PLISSETSKAÏA

1997 Maurice BEJART

1998 Kazuo OHNO

1999 Mahmoud REDA

2000 Alicia ALONSO, Jirí KYLIÁN, Cyrielle LESUEUR

2001 William FORSYTHE

2002 Katherine DUNHAM

2003 Mats EK

2004 Stephen PAGE

2005 Miyako YOSHIDA

2006 Kamboçya Majesteleri Kral Norodom SIHAMONI

2007 Sasha WALTZ

2008 Gladys AGULHAS

2009 Akram KHAN

2010 Julio BOCCA

2011 Anne Teresa DE KEERSMAEKER

2012 Sidi Larbi Cherkaoui

RED BULL DANSIN EN İYİLERİNİ DÜNYA DANS GÜNÜ’NDE BİR ARAYA GETİRİYOR

Red Bull, UNESCO’nun tescili ile her yıl 29 Nisan tarihinde kutlanan Dünya Dans Günü’ne özel olarak küresel bir dans hareketi başlatıyor. Dansa ilgi duyan ve yeteneğine güvenen herkesin katılabileceği bu harekette tek bir ortak hedef var: o da gönlünce ve özgürce dans edebilmek. Red Bull TV üzerinden Dünya Dans Günü’ne özel olarak Red Bull Media House yapımı çok özel bir seçki ilgililerini bekliyor. Breakdans tarihinin derinliklerine bir yolculuk sunan ‘ABC of Breaking’, yoksulluk ve güçlüklerden ortaya çıkan breakdans’ın en ünlü B-Boy’larından hayat hikayelerine ışık tutan ‘Break’n Reality’, Avrupa’nın en bilinen dans gruplarından biri olan ‘Flying Steps’i işleyen ‘Following Steps’, 2015 Red Bull BC One Dünya Şampiyonu B-Boy Lilou’nun dansa olan tutkusunu aktardığı ‘RoxRite ve Lilou ile Buluşmalar’, kadınların breakdans (breaking) arenasındaki yükselişinin konu alındığı ‘Rise of the Girls’ isimli dans belgeseli ve daha pek çok fazlası Red Bull TV’de. 

Dansa atfedilen bu günde kendisine ve pistlere meydan okumak isteyenler için Red Bull Dance’in resmi global TikTok ve Instagram hesapları üzerinden 29 Nisan 2021 Perşembe günü hareketli bir etkinlik düzenlenecek. 24 saat boyunca sürecek dans düellosu herkesin katılımına açık olacak. Dans dünyasının en yeteneklileri tarafından başlatılacak bu harekete isteyenler koreografiyi bozmadan zincire dahil olacak, isteyenlerse kendi zincirini sıfırdan oluşturacak.

Etiketler dünya dans günü
Yorumlar