Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Sivrisineklerden koronavirüs bulaşır mı?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve küresel bir salgına dönüşen koronavirüs nedeniyle 15 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Öte yandan yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte "koronavirüs sivrisinekler vasıtasıyla kan yoluyla bulaşabilir mi?" sorusu akıllarda yer edindi. Bilim insanları şimdilik bu soruya "hayır" cevabı veriyor ve kan yoluyla virüsün bulaşmadığını belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Sivrisineklerden koronavirüs bulaşır mı?
23.03.2020 22:40

Havaların ısınmasıyla birlikte sıtma, sindbis, sarıhumma, dang humması, zika, Batı Nil virüsü gibi birçok hastalığın taşıyıcısı olan sivrisineklerin koronavirüs taşıyıp taşımayacağı şu sıralara tüm dünyada insanların merak ettiği konuların başında geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan açıklamada, coronavirüsün sivrisinekler ya da diğer haşareler aracılığıyla insana bulaştığı yönünde veri olmadığı belirtildi.

Kovid-19, Afrika ve Latin Amerika'da daha düşük seviyede seyrettiğini belirten DSÖ, bu bölgelerde virüsün sivrisinekler aracılıyla bulaştığı yönünde vaka bulunmadığını da vurguluyor.

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün kan yolu ya da deriden temas yoluyla buluşmadığını vurgulayarak şu açıklamayı yapıyor:

"Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bir solunum yolu virüsüdür. İnsanların öksürmesi ya da hapşırmasıyla bulaşabilir. Ya da bir yüzeyin üzerinde insanların ellerine bulaştıktan sonra, o elin ağız ya da buruna götürülmesi yoluyla bulaşabilir."

Yorumlar