Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
29°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Dünya AB, Macaristan'a 2 ay süre verdi

AB, Macaristan'a 2 ay süre verdi

Avrupa Birliği (AB), muhalefeti susturmayı amaçladığı gerekçesiyle eleştirdiği "Egemenliğin Savunulması" isimli yasayla ilgili endişeleri gidermesi için Macaristan'a 2 ay süre verdi.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
AB, Macaristan'a 2 ay süre verdi
KAYNAK: AA

AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamaya göre, siyasi amaçlar için yabancı fonları kabul eden gruplara hapis cezasını öngören yasaya ilişkin endişelerin giderilmesi için Macaristan'dan şubatta gelen yanıt yeterli görülmedi.

AB Adalet Divanına götürülmeden önce Macaristan'a, yasaya ilişkin endişelerin bir kez daha giderilmesi ve gerekli tedbirleri alması için 2 ay süre tanındı.

Macaristan'ın gerekli adımları atmaması halinde Komisyonun konuyu AB Adalet Divanına taşıyabileceği hatırlatıldı.

Komisyon, söz konusu yasanın "AB'nin demokratik değerlerini ve temel hakları ihlal ettiği" gerekçesiyle şubatta ihlal prosedürü başlatmıştı.

Söz konusu yasa, ülkenin egemenliğini ihlal etme ya da tehlikeye atma ihtimali olan devlet veya yabancı kurum, kuruluş ya da gerçek kişi yararına yürütülen belirli faaliyetleri ve yabancı finansman kullanarak seçimlerin sonucunu ya da seçmenlerin iradesini etkileyebilecek kuruluşları soruşturmakla görevli "Egemenliğin Savunulması Ofisi"nin kurulmasını kapsıyor.

Yasa çerçevesinde seçimlere katılan adayların, siyasi partilerin ve derneklerin söz konusu seçimler için seçmenlerin iradesini etkilemek veya etkilemeye teşebbüs etmek amacıyla yabancı fon kullanmaları yasaklanırken, seçimler bağlamında yabancı fon kullanımının ceza hukuku kapsamında değerlendirilmesi mümkün hale geldi.

Macaristan, demokrasi ile hukukun üstünlüğü gibi ilkelerde gerileme olduğu gerekçesiyle bir süredir AB tarafından eleştiriliyor. AB Komisyonu, daha önce de söz konusu önleme başvurmuştu.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *