Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Dünya Bulgaristan Başbakanı Glavçev'den Türkiye'ye teşekkür

Bulgaristan Başbakanı Glavçev'den Türkiye'ye teşekkür

Bulgaristan Başbakanı Dimitar Borisov Glavçev, "Türkiye’ye düzensiz göçle mücadelesi konusunda teşekkür ediyoruz. Bu noktada Türkiye’ye müteşekkiriz. Gerçekten düzensiz göç konusunda önemli tedbirler aldınız ve geçişlerdeki düşüş, bunun göstergesi" dedi.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Bulgaristan Başbakanı Glavçev'den Türkiye'ye teşekkür
KAYNAK: DHA

Bulgaristan Başbakanı Dimitar Borisov Glavçev, beraberinde İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov, Bölgesel Kalkınma ve İyileştirme Bakanı Violeta Koritarova’nın da bulunduğu heyetle, Edirne Valisi Yunus Sezer ile Kapıkule Sınır Kapısı’nda bulunan ortak temas noktasında bir araya geldi. Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Sait Uyanık ve iki ülkenin gümrük yetkililerinin de bulunduğu heyetler arasında yapılan görüşmede, iki ülke arasında kaçak göçle mücadele konusu ele alındı.

Glavçev, Türkiye’nin düzensiz göçme mücadelede çok başarını olduğunu belirterek, "Türkiye’ye düzensiz göçle mücadelesi konusunda teşekkür ediyoruz. Bu noktada Türkiye’ye müteşekkiriz. Gerçekten düzensiz göç konusunda önemli tedbirler aldınız ve geçişlerdeki düşüş, bunun göstergesi" dedi.

Glavçev, sınır kapılarında TIR ve araç trafiğinin hızlanması için de Türkiye sınırındaki 3 sınır kapısında genişletme çalışmalarına kısa sürede başlayacaklarını söyledi.

"GÖÇ TRAFİĞİNDE AZALMA VAR"

Edirne Valisi Yunus Sezer ise düzensiz göçle mücadele konusunda alınan tedbirlerle göç trafiğinde yüzde 90 azalma olduğunu belirtti. 200 kilometreyi aşkın hudut yollarının yeniden yapıldığını, İstanbul- Edirne arasında 200’e yakın arama noktası oluşturulduğunu söyleyen Sezer, "Alınan tedbirlerle göç trafiğinde azalma var. Karşılıklı mekanizmaların çalışmasıyla yakın zamanda göç rotası tamamen değişebilir" diye konuştu. 

Kapıkule ve karşısındaki Kapitan Andreeva sınır kapılarının dünyanın en çok trafiği olan sınır kapılarından olduğunu belirten Vali Sezer, Avrupa’da yaşayan Türklerin gelmeye başlamasıyla gümrük idarelerinin yükünün 3- 4 kat artacağını kaydetti.

Bulgaristan İçişleri Bakanı Stoyanov da İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile telefonla görüşerek, Türkiye'nin düzensiz göçle mücadele konusunda aldığı tedbirler için teşekkür etti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
TBMM Başkanı Kurtulmuş, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'ni ziyaret etti

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'ni ziyaret etti