Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Dünya Tatar: Milli menfaatlerimizin korunması bizim gönlümüzden geçendir

Tatar: Milli menfaatlerimizin korunması bizim gönlümüzden geçendir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 'Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin inşallah tanınması, bu coğrafyada milli birlik ve beraberlikle ulusal çıkarlarımızın ve milli menfaatlerimizin korunması bizim gönlümüzden geçendir.' dedi.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Tatar: Milli menfaatlerimizin korunması bizim gönlümüzden geçendir

Tatar, Türk Dünyası Parlamenterler Vakfında (TDPV) düzenlenen toplantıda konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlama töreninin muhteşem olduğunu ifade eden Tatar, çok sayıda cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis başkanının törene katıldığını belirtti.

Tatar, KKTC'nin en güneydeki Türk devleti olduğuna işaret ederek, Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) ülkesinin anayasal adıyla gözlemci üye olarak katıldığını anımsattı.

Dünkü törende TDT üyesi devletlerinin liderleri ile görüştüğünü dile getiren Tatar, "KKTC'nin hakkını, hukukunu o coğrafyada en güneydeki Türk devleti olarak şanımızla, şöhretimizle, bizim atalarımıza ve geçmişimize yakışır şekilde, oradaki bayraklarımız ve varlığımızla bütün bu mücadelenin kopmaz bir parçası olarak, bunları duyurabilmenin mutluluğu, bahtiyarlığı ve şerefiyle yolumuza devam ediyoruz." diye konuştu.

Tatar, akraba topluluklarla tek yürek olduklarını ve aynı duyguyu yaşadıklarını kaydederek, "Önemli olan devletimizin varlığıdır, vatanımızın bütünlüğüdür. Halkımızın umutlu yarınlara bakabilme umudunun daha da yeşerebilmesidir." dedi.

Milletin birlik ve beraberliğinin temel unsur olduğunun altını çizen Tatar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı başarısı nedeniyle tebrik ederek, Türkiye Yüzyılı'nın hayırlara vesile olmasını diledi.

Tatar, Kıbrıs meselesinin Türkiye'yle yürütülen müşterek ve milli bir dava olduğunu vurgulayarak, "Bu müşterek davayı selamete taşıyabilmek, belki gün gelir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin inşallah tanınması, bu coğrafyada milli birlik ve beraberlikle ulusal çıkarlarımızın ve milli menfaatlerimizin korunması bizim gönlümüzden geçendir, temennimizdir." ifadelerini kullandı.

TDPV Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Çalışkan da vakfın 2016'da Türk dünyası ve akraba topluluklar arasında birlik, beraberlik, dostluk, dayanışma ve kardeşlik geliştirmek için kurulduğunu anlattı.

Çalışkan, bu vakfın Türk birliğinin gelecekte sağlanması amacıyla kurulduğuna dikkati çekerek, en kısa zamanda TDPV'nin ilk yurt dışı temsilciğinin KKTC'de açılmasını planladıklarını söyledi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
İsmail Yüksek: Galatasaray şampiyonluğu hak etmedi

İsmail Yüksek: Galatasaray şampiyonluğu hak etmedi