Dünyada Türk nüfusu ne kadar? İşte en fazla Türk yaşayan ülkeler! Listede bir ülke var ki...

Türklerin atalarından gelen göçebe ruhu nedeniyle mi bilinmez, dünyanın birçok yerinde yaşadıkları iş ve aile kurdukları bilinen bir gerçek. Peki hangi ülkede kaç Türk yaşıyor? En çok Türk hangi ülkede yaşıyor? İşte Dışişleri Bakanlığı verilerine göre en çok Türk'ün yaşadığı 20 ülke...

Dünyada Türk nüfusu ne kadar? İşte en fazla Türk yaşayan ülkeler! Listede bir ülke var ki... - Sayfa 1

Sadece belirli ülkelerde değil, dünyanın birçok ülkesinde azımsanamayacak sayıda Türk yaşıyor. 152 ülkeyi kapsayan tabloya göre, 5 milyon Türk vatandaşının yurtdışında yaşadığı belirlendi. İşte listede yer alan ilk 20 ülke...


Dünyada Türk nüfusu ne kadar? İşte en fazla Türk yaşayan ülkeler! Listede bir ülke var ki... - Sayfa 2

20- NORVEÇ Kuzey Avrupa’nın en özel ülkelerinden Norveç… Ekonomik refahıyla tanındığı kadar doğal güzellikleriyle de insanı kendisine çekiyor. Yeşilin her tonunu barındıran, birçok şelale ve mimari yapıya ev sahipliği yapan ve Kuzey Işıkları’na sahip olan Norveç gidip de dönmek istenmeyen rotalardan… Ülkede yaşayan Türk sayısı: 21 bin.


Dünyada Türk nüfusu ne kadar? İşte en fazla Türk yaşayan ülkeler! Listede bir ülke var ki... - Sayfa 3

19- GÜRCİSTAN Son yıllarda eğlence ve gece hayatıyla dikkatleri çeken Gürcistan; doğa, tarih, sanat ve lezzet gibi alanlarda da farklı alternatifler sunuyor. Ülkenin sakin ve huzurlu havası, ucuzluğu ve insanların yardımseverliği burayı cazip kılan özellikler arasında yer alıyor. Gürcistan ülkedeki Türk sayısı: 22 bin.


Dünyada Türk nüfusu ne kadar? İşte en fazla Türk yaşayan ülkeler! Listede bir ülke var ki... - Sayfa 4

18- YUNANİSTAN Türkiye’ye yakın konumuyla Yunanistan ve adalar Türk tatil sevenlerin de tercihleri arasında yer alıyor. Akdeniz ikliminin bütün güzelliklerini yaşandığı ülkede yaşayan birçok Türk bulunuyor. Yunanistan'daki Türk sayısı: 25 bin.