Dünyanın en pahalı tablosu! NFT olarak satışta

Kasım 2017’de 450 milyon 300 bin dolara Badr bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan Al Saud tarafından satın alınarak, bir açık artırmada satılan gelmiş geçmiş en pahalı yağlı boya tablo olan Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi resmi, NFT olarak satışa çıkarıldı. Yaratıcısı, NFT satışından 450 milyon dolar bekliyor.

Dünyanın en pahalı tablosu! NFT olarak satışta - Sayfa 1

2019’da çıkan The Last Leonardo kitabının yazarı Ben Lewis, Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi adlı tablosunu *NFT’ye çevirdi.


Dünyanın en pahalı tablosu! NFT olarak satışta - Sayfa 2

Kasım 2017’de 450 milyon 300 bin dolara Badr bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan Al Saud tarafından satın alınarak, bir açık artırmada satılan gelmiş geçmiş en pahalı yağlı boya tablo olan Salvator Mundi resminin NFT’sinde bir değişiklik var. Orijinal tabloda sol elinde bir küre tutan figür, dijital versiyonunda elinde dolar banknotları tutuyor.


Dünyanın en pahalı tablosu! NFT olarak satışta - Sayfa 3

Salvator Mundi NFT’si, Opensea adlı dijital eserler açık artırma platformunda müzayedeye çıkarıldı.

NFT’nin satışından elde edilen gelir, Ben Lewis ile Lewis’in kitabında anlattığı ve yağlı boya tabloyu 2005’te vergisiyle 1175 dolara satan, eline 700 dolar geçen Hendry Ailesi arasında bölüştürülecek.  Dünyanın en pahalı tablosu! NFT olarak satışta - Sayfa 4

SALVATOR MUNDI'NİN HİKAYESİ

The Last Leonardo kitabında Lewis, Salvator Mundi'nin "heyecan verici hikayesini" anlattı ve tablonun stüdyodan Christie’s müzayede evine sevkiyatına ve satış sonrası gözden kaybolmasına kadar olan yolculuğunu anlattı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman tarafından rekor fiyata satın alındıktan sonra gizemli bir şekilde kayıplara karışan Salvator Mundi tablosu, Haziran 2019’da Prens'in lüks yatında ortaya çıkmıştı. Şimdi Lewis, Crypto Leonardo takma adı altında Salvator Mundi'yi dönüştürerek yeni bir bölüm başlatıyor.