Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, dün oynanan Fenerbahçe derbisinde sarı-lacivertli futbolcu Djiku ile Icardi arasında yaşanan pozisyonu değerlendirerek, "Djiku, özellikle Icardi’ye sağ kroşe vurdu. Futbolun içerisinde bunların olmaması lazım. İlk olarak bu hareketin cezalandırılması gerekirdi" dedi.

Turkuaz Medya Spor Zirvesi’nde ’yılın başkanı’ ödülüne layık görülen Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, organizasyon sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde şehit olan askerlere rahmet dileyerek sözlerine başlayan Başkan Özbek, “Yakınlarına ve ailesine baş sağlığı diliyorum. Mekanları cennet olsun. Özellikle bugünkü gündemde futbol vardı. Bildiğiniz gibi 2023 yılının sonuna yaklaşıyoruz. 2024 yılının Türk futbolu için hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Dün ki penaltı pozisyonunda Djiku, Icardi’ye özellikle sağ kroşe vurdu”

Dün oynanan Fenerbahçe derbisinin seyir zevki olarak güzel bir maç olmadığını söyleyen Başkan Dursun Özbek, “Ama mücadele vardı. Tabii dünki mücadeleye damgasını vuran, Icardi’ye yapılan penaltı pozisyonuydu. Buradan özellikle bir konuya dikkatiniz çekmek istiyorum. Futbolun içerisinde olan, federasyon, naklen yayın kuruluşu, kulüpler, kamu olarak bir şeye dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Futbol hassas bir oyun. Oynanıyor ve saniyede geçip gidiyor. Dolasıyla büyük destekçisi var. Türkiye’de 81 milyon destekçi. Özellikle bazı hareketler ve hassasiyetlerin üzerinde durmak ve bazı hareketlerden kaçmak lazım. Dünki penaltı pozisyonunda Djiku, özellikle Icardi’ye sağ kroşe vurdu. Futbolun içerisinde bunların olmaması lazım. İlk olarak bu hareketin cezalandırılması gerekirdi. Dün yorumcuları dinledikten sonra şöyle bir hassasiyet ortaya çıktı. Bu kadar açık ve net bir hareket hakem tarafından görülmeyebilir. VAR gibi bir organizasyonumuz var. VAR’ın gelmesinin sebebi pozisyonların sonuna kadar görmesi ve hakemi ikaz etmesiyle ilgili bir organizasyondu. Ben de daha önceki başkanlığım döneminde büyük destek verdim. Ben de VAR’ın Türkiye’ye gelmesi için büyük katkı verdim. Şimdi soru işareti olan kısım, maç ortalama 26 kamera ile çekiliyor. 26 kameranın hepsi de VAR’ın önüne gitti mi, gittiyse bir problem. Pozisyon tartışılıyor ama bana göre pozisyon çok net. Şöyle bir dedikodu dolaşıyor, görüntülerin tamamı VAR’a gönderilmedi. Dolayısıyla VAR’da ki hakemler de pozisyonu tam süzemediği için, herhangi bir girişimde bulunmadılar. İkincisi daha da vahim. Yayıncı kuruluş, seçtiği açılar VAR ekranlarına düşünüyorsa o zaman tuzun koktuğu yerdeyiz” diye konuştu.

“Olay en ufak detayına kadar incelensin”

Bütün yetkililere çağrı da yapan Başkan Özbek, “Olay en ufak detayına kadar incelensin. 2024’e girerken artık bu tarz pozisyonların peşinden koşmaya devam etmeyelim. Daha temiz ve tartışmamız bir lig olması için elimde her şey var. Bunun çalışması veya çalıştırılmaması konusunda tereddütlerimiz var. Kaos veya bu karışıklıklardan beslenenler mi var. Bunun yorumunu size bırakıyorum. Bunun takipçisi olacağız. Çünkü bunun sadece Galatasaray’ın problemi olduğunu düşünmüyorum. Genel bir problem ve tüm takımları ilgilendiren bir problem. VAR’ın performansının yüksek olması ve daha iyi çalışabilmesi için çekilen bütün görüntülerin VAR’ın önünde akması lazım. Geçmişte futbol paydaşlarından bazı arkadaşların yaptığı çağrılar vardı. İşte onları tokatlayın, bunları şey yapın gibi. Djiku’da durumu tam anlamamış demek ki. Başka bir anlamda söylemişti, burada da saha içinde uygulamaya kalktı. Keşke bu görülseydi ve bu tartışmalara mahal vermeseydik. Spor sahalarına yakışmayan hareketler giderek çoğalıyor. Ben buradan yönetici arkadaşlarıma, başkan arkadaşlarıma bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bu seviyeye işi getirmeyelim. Toplumda da verdiğimiz mesajlar çok önemli. Dediğim gibi 81 milyon futbolla ilgili. 2024 yılını daha dostça, daha kardeşçe daha iyi geçirmemizi tavsiye ediyorum. Beklentim bu yönde. Özellikle biz Galatasaray olarak bu şekilde davranacağız” şeklinde konuştu.

“Süper Kupa’nın, buradaki maçtan daha güzel bir maç olacağını düşünüyorum”

Galatasaray-Fenerbahçe maçlarının dünyadaki önemli derbiler arasında olduğunun altını çizen Dursun Özbek, “Bu maçların peş peşe gelmesi iyi bir şey değil. Ama böyle denk geldi. Arabistan’da Fenerbahçe ile oynayacağız. Buradaki maçtan daha güzel bir maç olacağını düşünüyorum. Orada seyirci havasından uzakta daha güzel bir maç olacağını düşünüyorum. Neticesinde bu Süper Kupa ve iki şampiyon takımın mücadelesine tanık olacak. Dün oynanan maçtaki performansın yeterli olmadığı akşamdan beri konuşuluyor. Bu sefer performans olarak bir numara olacak bir final maçı oynayacağız” cümlelerine yer verdi.

Kaynak: