Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
26°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Ekonomi Azerbaycan Enerji Bakanı Şahbazov, COP29'da Türkiye ile çalışmak istediklerini söyledi

Azerbaycan Enerji Bakanı Şahbazov, COP29'da Türkiye ile çalışmak istediklerini söyledi

Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, bu yıl Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29. Taraflar Konferansı'nda (COP29) Türkiye ile çalışmak istediklerini ve bu kapsamda projeler geliştirmeyi planladıklarını belirtti.

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Azerbaycan Enerji Bakanı Şahbazov, COP29'da Türkiye ile çalışmak istediklerini söyledi
KAYNAK: AA

Şahbazov, Bakü'de düzenlenen 29. Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı kapsamında, Türkiye-Azerbaycan işbirliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enerjinin "kardeş ülkeler" Azerbaycan ve Türkiye için önemli bir işbirliği alanı olduğunu vurgulayan Şahbazov, "İki ülke, sadece bizim milletlerimiz, ülkelerimiz için değil, diğer ülkeler ve bölgeler için de çok faydalı projeler gerçekleştirdiler. Biz bugün bunların faydasını görüyoruz, yaşıyoruz. Bu işbirliği devam ediyor. Daha da gelişerek daima devam edecek" dedi.

Şahbazov, iki ülkenin petrolden doğal gaza, yenilenebilir enerjiden elektrik enterkonneksiyonlarına kadar pek çok alanda işbirliği yaptığını kaydederek, "İnanıyorum ki tüm bunlar yeni başarılar getirecek. Bizim Ulu Önder'in (Haydar Aliyev) dediği gibi 'Bir millet, iki devletiz'. Bugün de cumhurbaşkanlarımızın arasında kardeşlik, dostluk ilişkileri var. Biz de enerji alanında bu şekilde çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'ın Avrupa'ya Türkiye üzerinden doğal gaz arzı sağladığını anımsatan Şahbazov, "İmzaladığımız yeni anlaşmalarla Türkiye üzerinden Avrupa'ya daha çok gaz göndereceğiz" diye konuştu.

COP29 enerji dönüşümü finansmanına odaklanacak

Şahbazov, bu yıl 11-22 Kasım'da Bakü'de düzenlenecek COP29'a ilişkin de "Birleşik Arap Emirlikleri'nde yani COP28'de elde edilen başarıları biz de devam ettireceğiz. Biz burada da Türkiye ile beraber çalışmak istiyoruz. Bunu da burada (29. Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı) konuştuk. Beraber bazı projeler geliştireceğiz" dedi.

Azerbaycan'ın yenilenebilir enerji kaynaklarının özellikle ülkenin Nahçıvan bölgesinde üretiminin ve ardından Türkiye pazarına iletiminin önemine de değinen Şahbazov, "Uluslararası yükümlülüklerimiz gereği yenilenebilir enerjiyi 3 kat artırmalıyız. Bu ve benzeri konuları da konuşacağız" ifadelerini kullandı.

Şahbazov, COP29'un bu yılki odak konularına da değinerek, şunları kaydetti:

"Enerjinin yanı sıra su meseleleri de olacak. Ancak en önemli konu finans. Çünkü tüm bu enerji dönüşümü konusu finansa ihtiyaç duyuyor, bu olmazsa olmaz. Bu nedenle de Azerbaycan zirve kapsamında bu konuyu özel olarak ele alacak. Ama enerji şüphesiz konferansın en önemli bileşenlerden biri olacak."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 29. Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı'nın açılışına gönderdiği mesajında, COP29'a ev sahipliği yapacak Azerbaycan'a hazırlık sürecinde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtmişti.

Türkiye-Azerbaycan enerji işbirliği

Enerji alanında güçlü işbirliğine sahip Türkiye ile Azerbaycan, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı ve Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) gibi altyapı yatırımlarıyla uzun yıllardır iki ülkenin yanı sıra bölgenin ve Avrupa'nın enerji güvenliğine katkı sağlıyor.

Bakü Enerji Haftası kapsamında salı günü Azerbaycan'da düzenlenen 29. Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı'nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov'un katılımıyla Azerbaycan gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya ve Nahçıvan'a taşınacağı, Türkmenistan gazının ise Türkiye'ye ulaştırılacağı bir dizi anlaşmaya imza atıldı.

Azerbaycan ile Türkiye arasında 2024 sonunda sona erecek doğal gaz tedarik anlaşması da 2030 sonuna kadar uzatıldı.

İki ülke, Türkiye ve Nahçıvan arasındaki elektrik enterkonneksiyon kapasitelerini artırmak için de çalışmalar yürütüyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *