Türkçe Düşün
İstanbul
KAPALI
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Ekonomi Karadeniz gazında tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi yarın duyuracak

Karadeniz gazında tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi yarın duyuracak

Karadeniz'de keşfedilen 710 milyar metreküplük doğal gazın karaya çıkarılması işlemi tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın yapılacak törende büyük bir müjde açıklaması beklenirken, Karadeniz gazının evlere ulaşması için geri sayıma geçildi.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Karadeniz gazında tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi yarın duyuracak

Karadeniz gazı 170 kilometre deniz açıklığından karaya ulaştırıldı. İlk test için yanma işlemleri başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez gazın karaya ulaşma süresini 30 saat olarak açıklamıştı.

Filyos'taki test yanmaları görüntülendi. 710 milyar metreküplük rezerv mayıs ayında evlere ulaşacak. İlk etapta günlük 10 milyon metreküplük akış sağlanacak, zaman içerisinde bu miktar 40 milyon metreküpe çıkarılacak.

GAZ YAKMA İŞLEMİ İÇİN TARİHİ GÜN
Gaz yakma işlemi perşembe günü Başkan Erdoğan'ın katılımı ile başlayacak ve ilk gaz da ulaştırılacak.

ERDOĞAN: MÜJDEMİZİ AÇIKLAYACAĞIZ
Öte yandan geçtiğimiz gün Karadeniz gazı ile ilgili önemli bilgiler veren Başkan Erdoğan, "Müjdemizi 20 Nisan'da açıklayacağız. Karadeniz Gazı'nın ilk fazını Filyos'ta devreye alacağız. İftarı da Filyos'ta açacağız. Sakarya gaz sahası, keşiften ilk üretime kadar dünyanın en hızlı yapılan deniz saha geliştirme projesidir. 16 Nisan itibari ile kuyulardaki vanalar açılarak deniz altındaki ana iletim hattına gaz verilmeye başlandı. Sahadaki üretimi 3 yıl içinde 40 milyon metreküpe kadar çıkaracağız.3. faz bitince tüm konutların gaz ihtiyacını karşılayacak seviyeye ulaşacağız. Yeni keşifler için hazırlıklar yapıyoruz. Orta Karadeniz'de sismik araştırmalar tamamlandı, değerlendirme aşamasına geçildi. Doğu Karadeniz'de sismik çalışmalar sürüyor. Sismik çalışmaların ardından sondaj çalışmaları başlayacak. Batı Karadeniz'deki keşif bölgenin potansiyelinin yüksek olduğunu gösteriyor. İnşallah hem kendi gazını üretecek hem de diğer ülkelere gaz satacak duruma geleceğiz" açıklamasını yaptı.

MAYISIN İLK HAFTASI EVLERDE
Karadeniz gazı BOTAŞ işleme tesisine gidecek. Gazın işlenmesinin ardından mayısın ilk haftasında evlere verilmeye başlanması bekleniyor. Sakarya Gaz Sahası'nda Fatih sondaj gemisinin Tuna-1 kuyusunda gerçekleştirdiği sondajla Ağustos 2020'de 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfi yapıldı. Ekim 2020'de Tuna-1 kuyusundaki sondaj tamamlandığında, kuyudaki rezerv miktarı 85 milyar metreküplük revizyonla 405 milyar metreküp olarak güncellendi..

Haziran 2021'de Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir rezerv keşfi gerçekleştirildi. Çaycuma-1 kuyusunda da 58 milyar metreküplük yeni bir rezerv keşfiyle birlikte toplam rezerv Aralık 2022'de 710 milyar metreküpe çıktı.

GAZ FİYATINDA İNDİRİM BEKLENTİSİ
Başkan Erdoğan, Karadeniz gazıyla ilgili vereceği müjdeyi yarın akşam açıklayacak. Erdoğan'ın ya gaz fiyatında yapılacak indirimi ya da belli bir metreküpe kadar ücretsiz gaz verileceğini açıklaması bekleniyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
KKTC'den 6'lı Masa'ya sert tepki: Rum ağzıyla konuştular, cesaret verir

KKTC'den 6'lı Masa'ya sert tepki: Rum ağzıyla konuştular, cesaret verir