Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
28°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Ekonomi "Küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 3 katına çıkarmak için vaatler hızla eylem planına dönüşmeli"

"Küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 3 katına çıkarmak için vaatler hızla eylem planına dönüşmeli"

IEA Başkanı Fatih Birol, küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 2030'a kadar 3 katına çıkarma hedefine ulaşılabilmesi için hükümetlerin vaatlerini hızla eylem planına dönüştürmesi gerektiği belirtildi.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
"Küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 3 katına çıkarmak için vaatler hızla eylem planına dönüşmeli"
KAYNAK: AA

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP28'de açıklanan küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 3 katına çıkarma taahhüdü kapsamında ülkelerin hedefleri ve bu hedefe ulaşmak için gereken politikaların analiz edildiği raporu yayınlandı.

Yaklaşık 150 ülkeye ilişkin analizin yer aldığı rapora göre, geçen yıl Dubai'de düzenlenen COP28'de ülkelerin taaahhüt ettiği küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 3 katına çıkarma hedefi iddialı ancak başarılabilir.

Ülkelerin amaçları ve mevcut uygulama planları söz konusu hedefle uyumlu olmamasına rağmen hükümetlerin gelecek aylarda Ulusal Katkı Beyanları (NDC) aracılığıyla bu hedefin gerçekleşmesini sağlayacak güçlü planlar ortaya koyması için büyük bir fırsatı bulunuyor.

Ülkelerin mevcut NDC'leri kapsamındaki planlar, küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin 2030'a kadar 1300 gigavata çıkacağına işaret ediyor. Bu da Dubai'de açıklanan taahhüt için gerekli kapasitenin yalnızca yüzde 12'sine karşılık geliyor. Ancak Ajansa göre hükümetlerin yerel planları 2030'a kadar 8 bin gigavat yenilenebilir enerji kurulu gücünün oluşturulabileceğini gösteriyor. Böylece, ülkelerin yerel planlarını NDC kapsamında plana dönüştürmesi, küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 3 katına çıkarmak için gereken büyümenin yüzde 70'ne karşılık gelecek.

Küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 3 katına çıkarmak için ise dünyadaki yenilenebilir enerji gücünün 11 bin gigavata ulaşması gerekiyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, COP28'de yaklaşık 200 ülkenin küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 3 katına çıkarma taahhüdünde bulunduğunu belirterek, "Bu hedef, küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırma hedeflerini canlı tutmak için kritik adımlardan biri. Bu rapora gösteriyor ki küresel yenilenebilir enerji kapasitesini 3 katına çıkarma hedefi iddialı olmasına rağmen başarılabilir ancak hükümetlerin vaatlerini hızla eylem planlarına dönüştürmesi gerekli" ifadesini kullandı.

Birol, COP28 hedeflerini gerçekleştirerek ülkelerin daha güvenli, ekonomik ve sürdürülebilir bir enerji sistemine geçişi hızlandırabilmesi için büyük fırsatları olduğunu kaydetti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Trakya, mayısta 218,3 milyon dolarlık ihracata imza attı

Trakya, mayısta 218,3 milyon dolarlık ihracata imza attı