YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

“Ayşe tatile çıksın" cümlesi, Kıbrıs'ta yaşayan Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasında merhum Başbakan Ecevit ve Dışişleri Bakanı Turan Güneş arasında harekâtı başlatan bir parola idi. Ama bizim başyazı başlığındaki “Ekrem tatile çıksın” parolasının milli bir davayla ilgilisi yoktur. Zaten bahsettiğimiz Ekrem’in milli hiçbir davası da yoktur. 2019 yılında büyük bir talihsizlik sonucu İstanbul’un başına büyük bela olan Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul halkına hizmet etmemesiyle ilgili bir paroladır. Gerçi “Ekrem tatile çıksın” parolası olsa olsa “İstanbul Kurtuluş Harekatı’nın” bir parolası olur.

Murat Kurum’un dün gerçekleştirdiği ve İBB Başkanı olduğunda hayata geçireceği projelerini, İstanbul halkına yapacağı hizmetleri anlattığı “Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu” toplantısının verimine, kalitesine bakınca çok gezmesi, çok tatil yapması ile çok tartışılan Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı sıfatının elinden alınacağının işareti olan son iki aya girdiğimizin göstergesi olmuştur.

İstanbul halkı sel altında mağdur iken tatil bölgelerinde gezmekten utanmayan ve İstanbul halkı hizmet beklerken siyasi hesapları için Türkiye’yi gezmekten imtina etmeyen ve görevdeki dört yılını “Ağustos böceği” mizacında tamamlayan Ekrem İmamoğlu’nun Murat Kurum karşısında seçimi kazanması dün gerçekleşen “Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu” toplantısı sonrası artık mümkün değildir.

Yaşasın Türk Milleti, yaşasın MHP… Yaşasın Türk Milleti, yaşasın MHP…

Murat Kurum, İstanbul halkına hizmet etmeyi hiç akıl etmeyen Ekrem İmamoğlu’nun geçmişte söylediği Tatil bazı insanlara yakışmıyor ama bana yakışıyor” sözünü hatırlatarak “Ekrem tatile çıksın” deseydi muhteşem ironi olurdu.

Murat Kurum’un projelerini, vaatlerini saatlerce anlattığı toplantıda öne çıkanlar ise gerçekten Ekrem İmamoğlu karşısında kalitesi, bilgi birikimi ve vizyonu olmuştur.

Murat Kurum’un İstanbul’un temel meselelerini çok iyi öne çıkarması, İstanbul halkının yaşadığı problemlere ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşarak hepsine karşı sunduğu projeler ve vaatler, denenmiş ve görülmüş Ekrem İmamoğlu’nun halk nazarında artık seçenek bile olamayacağının kabulü sayılacaktır.

İstanbul’da olası bir depreme karşı alınacak önlemler, ulaşım sıkıntısını ortadan kaldıracak projeler, halka nefes olacak yeşil çevre projeleri, iş kuranlara, öğrencilere, emeklilere, çocuklara, evleneceklere yönelik sosyal yardım vaatleri, sokak hayvanlarının tehlikelerini önlemeye ve onlara sahip çıkmaya yönelik projeler ve daha birçok başlıktaki proje vaatleri Murat Kurum’u şimdiden öne geçirmiştir.

Murat Kurum’un “Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu” toplantısını izleyen herkes “güvenebilme” inancını yakalamıştır. İstanbul’un meselelerine hâkimiyeti ve o meselelere karşı sunumu herkeste bir huzur oluşturmuştur.

İşte buna güvenerek, Murat Ongun denen çakma Goebbels’in yarattığı algıyla aldatan/kandıran sosyal medya belediyeciliği yapan Ekrem İmamoğlu’na “Ekrem tatile çıksın” diye rahatlıkla seslenebiliriz. Dünyaca ünlü kayak merkezi Courchevel'de ailesiyle birlikte yüksek fiyata lüks tatil yapması çok tartışılan Murat Ongun için de “Murat tatile çıksın” dersek parola tam adresine ulaşmış olur. İstanbul halkının muradı hizmet görmek, hayatını huzura, güvene kavuşturacak projeleri hayata geçiren bir İBB Başkanına sahip olmaktır. MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin İstanbul Murad’ına erecektir” temennisi yerini bulacaktır. Ekrem İmamoğlu isterse erken tatile çıkabilir. Çünkü ona gerçekten sadece tatil yakışmaktadır.


 

Editör: Bilge Güler