El Kuddus İsminin Anlamı Nedir?

El Kuddus ismi nedir dersek; ilk anlamı kutsal ve mübarektir diyebiliriz. Her türlü eksiklikten münezzeh olan Allah’ı anarken bu isim zikredilir. Bu nedenle çok faziletli bir isimdir. El Kuddus isminin kutsallıktan başka anlamları da vardır. Bu anlamlardan birincisi Allah’ın kullarını hem maddi hem de manevi kirlerinden arındırması şeklindedir. Örnek vermek gerekirse gıybetten uzak durmak, ibadetlerimizi yerine getirmek, abdestli gezmek ve mal hırsından uzak durmak manevi kirlerden temizlenmek anlamına gelir.

El Kuddus ismi nedir sorusunun bir diğer anlamı da hata yapması mümkün olmayandır. Çünkü Allah, her şeyi örneği olmayan, eşi benzeri bulunmayan şekilde yaratmıştır. Bu nedenle ona eksiklik ya da hata asla yüklenemez. Hatalar ve günahlar yalnızca insanlara özgü olan şeylerdir. Günah ve hatalardan arınmak için de hem bedeni hem de kalbi daima temiz tutmak gerekir. Ancak bu şekilde Allah yolunda gidilebilir.

Kuddus

El Kuddusun Fazileti ve Sırları

El Kuddus fazileti nedir sorusu da sıklıkla merak edilir. Bu ismi zikretmenin fazileti oldukça fazladır. Çünkü bu ismi zikreden kullar kötü fikirlerden, faciadan ve günahlardan uzar dururlar. İmanı temizlemek ve maneviyatı güçlendirmek için El Kuddus fazileti oldukça kuvvetlidir. Bu nedenle her kalbi temizlemek istendiğinde, tövbe etmek istendiğinde El Kuddus zikredilmelidir. El Kuddus sırları da kalbi temizlemesi, günahlardan kalbi arındırması ve kulları Allah yoluna sevk etmesidir.

El Kuddus İsmi ile Zikir: Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı?

Allah’ın isimlerinden biri olan El Kuddus isminin insanları kötülüklerden koruduğuna inanılır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi El Kuddus fazileti ve sırları arasında Allah’ın kutsal ve mübarek olduğu, hatasız ve eksiksiz olduğu yer almaktadır. Peki, El Kuddus ismi ne zaman zikredilmeli? Bu konu da çok merak edilen konulardan bir tanesidir. El Kuddus kelimesi, istenen her zamanda zikredilebilir. Ancak bazı anlar vardır ki kalbi daha da ferahlatır. Bu anlardan bir tanesi de nazardır.

Nazara uğrandığı zaman ya da nazardan korkup korunmak istendiği zaman El Kuddus ismi zikredilebilir. Kuran okuduktan sonra, namaz kıldıktan hemen sonra ya da bir Cuma günü kalpte sadece Allah sevgisi barınırken, günahlardan tövbe ederken bu isim zikredilebilir. El Kuddus ismi zikredildiğinde kalbe ferahlık gelir. Dua ettikten hemen sonra Ya Kuddus ismini tesbih çekmek bir nevi koruma kalkanı görevi görmektedir. Ya Kuddus ismi günlük olarak zikredilirse hasetten, fesatlıktan, korkunç kıskançlıktan ve şeytanın şerrinden, büyücünün kötülüğünden arınmak mümkün olur. Çokça El Kuddus ismi tesbih çekildiğinde kişi saygınlık kazanır, etrafı tarafından sevilen ve değer görülen kişi olur. Ya Kuddus ismi terk edilmediği müddetçe belalar def olunur.

Müslüman olan her kişi mutlaka Allah’ı zikretmelidir. Bu bağlamda Ya Kuddus fazileti ve sırları ön plana çıkar. Bu ismin faziletini bilen aralıksız sürekli zikreder. İslam dininde olan her kişi Allah’ı noksandan eksik görmek, ona hata bulmamak zorundadır. Sonrasında da Allah’ın haram saydığı tüm unsurlardan, günahlardan ve belalardan uzak durmalı, ancak bu şekilde kalbini ferah tutmalıdır. Allah’ı zikretmenin, Allah’ın kapılarını açmanın ilk yolu temiz kalbe sahip olmaktan geçer. Bu nedenle O’nu anmak istediğiniz her an El Kuddus zikredebilirsiniz.

El Kuddus ismini zikreden her kul kalbini tüm günahlardan arındırmalıdır. Her daim O’na yönelmeli, ibadetlerini eksiksiz yerine getirmelidir. İlim ve bilim öğrenmeye çalışmalı ve kalbini de fikrini de sürekli Allah yolunda meşgul etmelidir. Güzel ve ahlaki davranışlar sergilemeye de özen göstermelidir. Bunları yaptığı taktirde Ya Kuddus nasıl zikredilir bir önemi olmaz. İster namaz sonrası ister dua sonrası ister durup dururken bir vakit abdest alarak zikredilebilir.

Kaynak: Haber Merkezi