El yazması tahminleri yıllar sonra ortaya çıktı! Bakın neler söylemiş...

Michel de Nostradame veya tam adıyla Nostradamus'un kayıp el yazması tahminleri ortaya çıktı. İtalya'nın başkenti Roma'daki bir kütüphaneden çalınan Nostradamus'un "Profetie di Michele Nostradamo" adlı kehanetleri el yazması çalındıktan sonra bit pazarında satıldı, ardından da açık artırmaya çıkarıldı. 15 yıl boyunca kayıp olan eser böyle bulundu; bakın neler söylemiş...

El yazması tahminleri yıllar sonra ortaya çıktı! Bakın neler söylemiş... - Sayfa 1

En az 15 yıldır kayıp olan Nostradamus'un el yazması kehanetleri ortaya çıktı. Nostradamus adıyla anılan Fransız astrolog Michel de Nostredame'ın kehanetlerini içeren Latince "Profetie di Michele Nostradamo" adlı el yazması eserinin Roma'daki Barnabiti Tarih Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi'nden çalınma tarihi net olarak bilinmese de 2007'den beri kayıp olduğu belirtiliyor.

El yazması tahminleri yıllar sonra ortaya çıktı! Bakın neler söylemiş... - Sayfa 2

YILLAR SONRA İZİ BULUNDU

16. yüzyıldan kalma, yaklaşık 500 sayfalık el yazması eserin çalındıktan sonra Fransa'ya götürüldüğü ve burada bir bit pazarında satıldıktan sonra Almanya'ya ulaştığı belirlendi. Almanya'nın Stuttgart kentindeki bir müzayede evi geçen yıl kitabı açık artırmaya çıkarınca İtalya'nın kültürel miras koruma ekipleri eserin izini buldu.

Müzayede evinin internet sitesinde yayımladığı fotoğraflardan birinde, kitabın üzerindeki bir damga görülüyordu. Bu damga, 1991'de Barnabiti Tarih Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi'ne dahil edilen SS. Blasi Cairoli del Urbe Kütüphanesi'ne aitti.

Bu bulgu üzerine İtalyan Carabinieri güçlerine bağlı Kültürel Mirasın Korunması Komutanlığı, Alman makamlarıyla temasa geçerek eserin iadesini istedi. 12 bin euro açılış fiyatıyla açık artırmaya çıkarılan kitabın satışı durduruldu.

El yazması tahminleri yıllar sonra ortaya çıktı! Bakın neler söylemiş... - Sayfa 3

Almanya'da yapılan incelemelerde de söz konusu kitabın İtalya'dan çalınan el yazması eser olduğunu teyit edince iade işlemleri başladı. Nostradamus el yazması, sonunda geçen Perşembe günü Roma'daki kütüphaneye teslim edildi. İtalya'da 1969'dan beri faaliyet gösteren Kültürel Mirasın Korunması Komutanlığı amacını, "Dünyanın en büyük müzesi olan İtalya'nın içinin boşaltılmasıyla mücadele" olarak açıklıyor.

Peki Nostradamus'un kehanetleri neler? işte detaylar...

El yazması tahminleri yıllar sonra ortaya çıktı! Bakın neler söylemiş... - Sayfa 4

1555 yılında Nostradamus tarafından yazılan Les Prophéties isimli kehanet kitabında yer alan ifadeler dikkat çekti. buna göre, Nostradamus'un 3. Dünya Savaşı için tarih verdiği iddia edildi.

"SAVAŞ AVRUPA'YA SIÇRAYACAK"

Nostradamus'un tahminleriyle kesin tarihleri belirlemek zor olsa da 3. Dünya savaşı için verdiği tarihin, 2022 bahar ayları olduğu iddia ediliyor. Nostradamus bu kitabında savaşın Avrupa'ya da sıçrayacağını vurguluyor.