2024 Yılında elektrik abonelik ücreti her abonelik firması için farklılık gösterebilmekte. Bu nedenle, abonelik açtırma işlemlerinden önce bulunduğunuz bölgede hizmet veren elektrik firmaları ile iletişime geçmeniz en doğru sonucu doğuracaktır.

EPDK Tarafından her yıl belirlenen abonelik ücreti KW başına maliyet olarak hesaplanmakta. Güncel KW başına maliyet 136,20TL olarak karşımıza çıkmakta. Bu bağlamda, ortalama olarak yeni abonelikler için istenilen ücret 644,5TL şeklinde olacaktır.

2024 Yılında Elektrik Abonelik Ücretleri

1 Ocak 2024 Yılı itibari ile birlikte EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından yeni güvence bedelleri belirlendi.

Belirlenen bedellere göre açma-kapama ücretlerinin değişebileceğini göz önünde bulundurmanızın yanı sıra. Şehit yakınları ve gaziler, Sanayi elektriği, Kamu elektriği ve Özel sektör için sağlanan elektriğin ücretlerinin birbirinden farklı olduğunu unutmamak gerekiyor.

·         Konut kullanıcıları için bedel: 136,20TL

·         Şehit yakınları ve gaziler için bedel: 68TL

·         Tarım alanları, özel aydınlatma hizmetleri için bedel: 183,70TL

Şeklinde karşımıza çıkıyor. Elektrik abonelik ücreti yeni açılan elektrik tesisatlarında faturalara taksitlendirilecek şekilde yansıtılabilmekte. Bu nedenle, direkt olarak ödemekten ziyade. Kullanımını sağladığınız elektriğe ek olarak açma-kapama ücretini de taksitlendirilmiş şekilde ödeyebilirsiniz.

Ortalama mesken fiyatlandırmasını güncel ve kayıpsız şekilde öğrenebilmek için bulunduğunuz bölgedeki elektrik dağıtım şirketleri ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Belgeler

Elektrik abonelik açtırma işlemleri için abonelik sahibi olmak isteyen kişilerin adına ait birkaç belge istenmekte. Söz konusu belgelerin ibrazı ile birlikte abonelik açtırma işlemleri için ilk adımlar atılabilir ve süreç işlenmeye başlanabilir.

Standart bir Mesken aboneliği için istenilen belgeler:

·         Tesisat numarasının ibrazı,

·         Kimlikliğin ön ve arka yüzünün yer aldığı fotokopi,

·         Mesken’e sahip olan kişinin yani tapu sahibinin adı, soy adı, T.C. Kimlik numarası, Tapu Tarihi ve Numarası. (Kiracı için kira kontrat tarihi),

·         DASK Poliçe Numarası,

·         Başvuruya uygun dilekçe,

·         Daha önce yapıda abonelik bulunmuyorsa Yapı kullanma izin belgesi.

Özellikle yapı kullanma izin belgesi bulunan meskende daha önce bir elektrik aboneliği bulunmamışsa. Hiç abonelik sağlanmamışsa istenilenlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, daha önce abonelik bulunuyor ve bu aboneliği yeni kiracı olarak, yeni sahip olarak üzerinize alacaksanız yapı kullanma izin belgesi gerekmeyecektir.

Sanayi aboneliği için istenilen belgeler:

·         Tesisat numarası,

·         Kimlik ön ve arka yüzünü içeren fotokopi,

·         Tapu sahibine ait ad, soy ad, T.C. Kimlik Numarası ve Tapu tarihi bilgileri. (Kiracı olanlar için kira kontratının başlama tarihi),

·         DASK Poliçe numarası (Belediye sınırları içerisinde bulunan meskenler için gerekmekte),

·         Vergi kimlik numarası,

·         Başvuru için uygun dilekçe,

·         Güncel sanayi sicil belgesi,

·         Daha önce abonelik yapılmamışsa yapı kullanım izni belgesi,

·         Başvuru bir şirket tarafından yapılıyorsa şirket yetkilisinin imza sirküleri veya sağladığı yetki belgesi,

·         Ticaret sicil numarası,

·         Sicil müdürlüğünün adı.

Gibi belgeler gerekmekte. Şantiye aboneliği için gereken belgeler sanayi aboneliğine benzer şekilde karşımıza çıkmakta. Farklı olarak şantiye aboneliği için ek olarak İnşaat ruhsatı istenmekte.

Başvuru Süreci: İlk Adım Neresi?

Elektrik abonelik açtırma işlemlerine başlamak için öncelikle bulunduğunuz alanda hizmet veren elektrik şirketlerini bulmanız gerekiyor. Elektrik aboneliğinizi almak istediğiniz, bulunduğunuz alanda hizmet veren elektrik dağıtım şirketini bulduktan sonra ilerlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

·         Size en yakın olan Elektrik dağıtım şirketine ulaşın,

·         Gerekli olan belgeleri derleyin,

·         Başvuru işlemlerini başlatması için elektrik dağıtım şirketindeki çalışanlar ile görüşün,

·         Abonelik açtırmak istediğinize dair dilekçe oluşturun.

Dilekçenin iletilmesi ve adımların başlatılması ile birlikte bulunduğunuz meskene elektrik aboneliğinin gelmesi için sadece sürecin tamamlanmasını beklemeniz gerekmekte. Ancak, dilerseniz Online başvuru yöntemi ile de bu işlemlere başlayabilirsiniz.

Online Başvuru

Online elektrik aboneliği açma işlemleri için ilk olarak E-Devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekmekte. E-Devlet hesabının aboneliğe sahip olmak isteyen kişi/kişiler tarafından açılmış olması önemli. Sonrasında ilgili adımları takip edebilirsiniz:

·         Elektrik aboneliği almak istediğiniz, bulunduğunuz bölgede hizmet veren şirketin adını arama alanında aratın,

·         Bireysel abonelik başvurusu seçeneğini seçin,

·         Açılan bölümden bilgileriniz ile yetki sağlayın,

·         Sağ üstte yer alan “Yeni Başvuru” seçeneğini seçin ve başvuru sayfasını açın.

Açılan sayfada, sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz şekilde girerek Online elektrik aboneliği başvurunuzu sorunsuz şekilde internet üzerinden başlatabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi