Ülke gündeminde geniş yer tutan ve dahi halkımızı büyük üzüntüye sevk eden  “Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’nın seçim yenilgisi” bendenizi de derin düşüncelere sevk etti.

Ne istiharelerden ne de istişarelerden tam manasıyla bir sonuç çıkaramadım. Ne olmuştu da “Piro yenilmiş, Millet İttifakı zillete düşmüştü?”

Oysa kendisi tıpatıp “Gandi’ye benziyordu; kazanması gerekiyordu! Hatta Rahmetli İsmet Paşamıza benzetenler bile vardı, mutlaka kazanmalıydı.”

Cuma namazlarına gitmese de seccadelere ayakkabısıyla basma gafletini göstermiş olsa dahi o bir tarafıyla seyit, diğer tarafıyla da sadrazam torunuydu…

Nasıl oluyordu da oluyor, Kılıçdaroğlu yeniliyordu… Bu soru günlerdir beynimin içini kemiriyor, beni benden alıyordu… Gündüzleri sıkıntıdan oturamıyor, geceleri de uyuyamıyordum.

Kafamın içindeki deli sorular sebebiyle olup bitenleri bir türlü anlayamıyordum.

Sonunda cevabı bir Japon atasözünün gizemli ifadelerinde buldum:

“Elinko mendilko düğünkosan halayko çekmosan”

Dehşete kapılmıştım. Günlerdir hatta gecelerdir aradığım, istiharelere yattığım ve istişarelerde bulunduğum sorunun cevabı işte tam da karşımda duruyordu:

“Elinko mendilko düğünkosan halayko çekmosan”

Evet, mesele şimdi anlaşılmıştı. Gizemli Japon atasözü Doğu kültürüne has mana ve muhtevasıyla meseleyi tam anlamıyla vuzuha kavuşturdu.

Hem zaten Japonlarla birbirimize çok yakın milletler değil miydik? Benzer atasözleri bizde de yok muydu?

“Elinko mendilko düğünkosan halayko çekmosan…”

Hemen Türkçeye çevirdim;

“Elin mendiliyle düğün halayı çekilmez…” (bizim başka bir atasözümüzü hatırlattı ama neyse…).

***

Mesele şimdi daha da iyi anlaşılıyordu.

Japonca söylense de atasözü şu anlama geliyordu;

Madem halay başısın, gendi mendilini gendi cebinden çıkaracaksın. Sonra eline farklı renklerde mendil tutuştururlar da onu sallar durursun. Eh esasen bir de başkasının çaldığı davul zurnada halay başıysan işte o zaman hapı yuttun demektir.

“Ben halay başı oldum” sarhoşluğu içinde de düğün yerini yıkmaya gelenleri yanına alırsan, kervanına kim katıldı, senden kim ne kopardı anlayamazsın…

Bir de bakarsın ki halay çöplüğüne atılmış gitmişsin.

***

Bu da CHP’li arkadaşlara bir kıyağımız olsun. İnşallah anlamışlardır.

Bir de işin gerçekliği var.

Türkiye’de sol ve CHP “milli-ulusal; manevi ve kültürel değerlerimize yıllardır saldırdığı ve bu değerlerin karşısında olduğu için, bölücü terörle arasına net bir mesafe koyamadığı, beslediği, desteklediği ve kadro verdiği için, milli umutlara ve şuura muhalif ve mugayyir olduğu için hiçbir zaman kabul görmez!”

Bu sebeple CHP’nin oy oranı her zaman %20-23 aralığında, İP %7, Bölücü HDP %8-9,  altılı masanın Sülün Osmanları ise azami %3 civarında oy alır.

Eh biraz da Muharrem İnce’den gelsin, işte hepsi bu…

***

Bu arada bölücü HDP’li altılı masanın Sülün Osmanlarından da bahsetmek lazım…

Sülün Osman’ı bilirsiniz…

Ellili ve altmışlı yıllarda köyden kente göç eden saf insanlarımıza aslında kendisinin olmayan Boğaz Köprüsü’nü, Galata Kulesi’ni, Galata Köprüsü’nü ve hatta şehir hatları vapurlarını satan bir kurnazdır gendisi…

Siyasetimizde de hâlâ tilmizleri hüküm sürüyor… Olmayan oylarıyla onlarca milletvekili kotarıyorlar…

Allıyorlar, pulluyorlar olmayan oylarını Kemal Bey’e satıyorlar!

Millet İttifakı içindeki oyları %1’in üzerine çıkmayan DEVA, GP, SP ve DP’den yani Babacan, Davutoğu, Karamollaoğlu ve Uysal’dan bahsediyorum… Gerçekten olmayan oylarıyla CHP’den onlarca milletvekili kazandılar…

E ne diyelim elinko mendilko düğünkosan halayko çekmosan. Türkçesi, elin mendiliyle düğün halayı çekilmez!