Erdoğan Karakuş'un kritik bilgileri öncesi TÜBİTAK tarafından üretilen Lazer Dedektör Sinyal Kuvvetlendirme Çipi'nin özellikerine bakalım.

TÜBİTAK BİLGEM bir süredir füze ve hava savunma sistemlerinin en kritik parçalarından biri olan Lazer Dedektör Sinyal Kuvvetlendirme Çipi üzerinde çalışıyordu.

Projenin tamamlandığı ve bu çipin artık yerli imkanlarla üretilebildiği paylaşıldı.

Bunun anlamı ise Türkiye’nin SİHA’larda kullandığı MAM serisinden HİSAR tipi hava savunma füzelerine kadar halihazırda 1 metrenin altına inen sapma payına sahip birçok füze artık hedefini çok daha uzaktan daha düşük sapma payıyla vurabilecek.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından yapılan “Dışa Bağımlılığı Azaltacak Teknoloji” açıklamasında konuyla ilgili şu maddeler paylaşıldı.

Lazer dedektörleri, lazer güdümlü füzelerin ve hava savunma sistemlerinin en önemli parçalardan biri.

Lazer dedektörlerin çıkışından elde edilen sinyallerin güçlendirilerek kullanılması gerekiyor.

Bu ihtiyaç yurt dışından temin edilen devre elemanlarıyla tasarlanan elektronik karlar ile sağlanıyordu.

Sinyal kuvvetlendirme çipi, dışa bağımlılığı azaltmak ve performansı iyileştirmek hedefi ile TÜBİTAK BİLGEM’de tasarlandı ve üretildi.

Bu çip, lazer güdümlü füzelerin daha hassas çalışmasını ve daha küçük hedeflerin çok daha uzak mesafelerden algılanmasını sağlayacak.

Mühendis ve teknisyenlerimizin ürettiği çip sayesinde bu alanda dışa bağımlılığımız sona erdi.

Emekli Hava Pilot Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş, üretilen çipin gerek Yunanistan'ın gerekse ABD'yi paniğe sevk edeceğini söyledi. İşte Karakuş'un o açıklamaları...

TÜBİTAK güçlendirici bir çip yaptı. Bu ne demek biliyor musunuz? Bir hava tabakasının titreşimini güçlendirici veya bir ses var, o sesin nerede olduğunun tespitini sağlıyor. TÜBİTAK bunu yaptı. Bu çip karşı tarafı baya korkutacak. ABD'yi bile korkutacak.