Milyonlarca emeklinin merakla beklediği maaş ve ikramiye ödemelerinde önemli bir değişiklik yapıldı. Haziran ayında emeklilerin maaş ve ikramiye ödemeleri, Kurban Bayramı nedeniyle öne çekildi.

MAAŞ VE İKRAMİYE ÖDEMELERİNDE TAKVİM ÖNE ALINDI

Oda TV’nin haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yürüttüğü çalışmalar sonucunda, emekli maaşları ve ikramiye ödemeleri bayram öncesine çekildi. Haziran ayında maaşlar, 3 bin Türk Lirası ikramiye eklemesiyle birlikte hesaplara yatırılacak.

EMEKLİNİN PARALARI HESAPLARA ERKEN YATACAK

Kurban Bayramı'nın 16 Haziran'da başlaması nedeniyle birçok emekli, kurban ibadetini rahatça yerine getirebilmek için maaşların erken ödenmesini talep ediyordu. Normalde 17-26 Haziran tarihleri arasında hesaplara aktarılacak olan maaş ödemeleri, Haziran ayında bir defaya mahsus olmak üzere erken tarihe çekildi.

İKRAMİYE ÖDEMESİNDE BİR İLK

16 milyonun üzerindeki emekli vatandaşın maaş ve ikramiyelerini bayram öncesinde alması için yetkililer, ödeme takvimini belirledi. 2018 yılından bu yana emeklilere yılda iki kez ödenen ikramiyeler, bu yıl bir ilkle Haziran ayının ilk haftalarında maaşlarla birlikte hesaplara yatacak.

TAKVİM EMEKLİNİN STATÜSÜNE GÖRE BELİRLENECEK

Kurban Bayramı nedeniyle ikramiye ödemeleri için en muhtemel tarih 10-14 Haziran olarak belirlendi. Türkiye'deki emekli sayısının fazla olması nedeniyle, bankacılık sisteminde sorun yaşanmaması amacıyla ödemeler, emeklilerin statülerine göre farklı tarihlere dağıtılacak.

Maaş ve ikramiye ödemelerinin ilk olarak SSK, ardından Bağ-Kur ve son olarak Emekli Sandığı mensuplarına yapılması planlanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi