Emekliye 566 lira fazla maaş: Sistemin detayları netleşiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan 'tamamlayıcı emeklilik sistemi'nde çalışanların geçmiş yıllara ait kıdem tazminatları aynı şekilde korunacak. Eğer asgari ücretli bir çalışan 25 yıl sistemde kalırsa, emekli olduğunda 566 liraya kadar ilave maaş alabilecek. İşte detaylar...

Emekliye 566 lira fazla maaş: Sistemin detayları netleşiyor - Sayfa 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstihdam Kalkanı Paketi'ni devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini (TES) yürürlüğe koyacaklarını açıklarken, gözler bu sistemin detaylarına çevrildi.

1 18
Emekliye 566 lira fazla maaş: Sistemin detayları netleşiyor - Sayfa 2

Yapılacak düzenlemeyle kıdem tazminatında kazanılmış hakların korunması sağlanacak. Mevcut sistemde, işçilerin kıdem tazminatlarını alma oranı yüzde 14'lerde kalırken tüm çalışanların çeşitli nedenlerle bu hakkından yararlanması mümkün olmuyor.

2 18
Emekliye 566 lira fazla maaş: Sistemin detayları netleşiyor - Sayfa 3

Geliştirilen yeni karma modelde, istifa edenlerin de haklarını alacağı ve dava süreçlerine son verecek bir sistem öngörülüyor. Ayrıca asgari ücretli bir çalışan 25 yıl sistemde kalırsa emeklilikte bugünün ücretiyle 300 ile 566 lira arasında ilave ücret alacak.

3 18
Emekliye 566 lira fazla maaş: Sistemin detayları netleşiyor - Sayfa 4

2022'DEN SONRA İŞİNDEN AYRILAN GEÇMİŞ TAZMİNATINI ALABİLECEK: Sistem işçi ve işverenler ile emeklilik şirketlerinin uyum kabiliyetlerinin artırılması ve süreçte öngörülebilirliği artırmak amacıyla 1 Ocak 2022 itibarıyla başlayacak. 

4 18