Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ocak'ta yüzde 64,77 olarak açıklanan 2023 yılı enflasyon rakamıyla memur ve emeklilerin maaş artış oranı da netleşti.

Memur ve memur emeklisinin yüzde 49,25'lik maaş artışına karşın, işçi ve Bağkur emeklisinin zam oranının 37,57'de kalması kamuoyunda beklentilere yol açmıştı.

Beklentiler üzerine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz koordinasyonunda çalışmalara başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye bakanlıkları düzenleme için hazırlıklarını tamamladı.

ÇALIŞMA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SUNULACAK

Mevcutta 7 bin 500 lira olarak uygulanan en düşük emekli aylığının yükseltilmesine yönelik farklı senaryoların yer aldığı çalışma, gelecek hafta yapılacak Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Kabinedeki değerlendirmelerin ardından neticelendirilecek çalışma, kamuoyuyla paylaşılacak ve yasalaşması için Meclis'e sevk edilecek.

ZAM FARKININ NEDENİ?

Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme gereği yüzde 15 zam alacaklar. Ancak, bu zammın yanı sıra önceki 6 aydaki yüzde 29,78'luk enflasyon farkına da hak kazanarak kümülatif olarak yüzde 49,25 zam elde etmiş olacaklar.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise her 6 ayda bir oluşan enflasyon oranında zam alıyorlar. Son 6 aydaki enflasyon oranının yüzde 37,57 olması nedeniyle işçi ve esnaf emeklilerinin zam oranı da bu seviyede kalmıştı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı