Bundan iki yıl önce EMO Ankara Şubesi önemli bir değişikliğe imza atmış ve oda seçimlerini karşı taraftaki sol siyasi uç görünümlü yönetime karşı kazanmıştı. Seçimler bu yıl yenilendi ve EMO Ankara seçimlerinde yönetim kurulunu gerçek mesleki temsile çalışan grup (Frekans) tekrar kazanabildi.

Bir önceki seçimde grup zaferini “Hepimiz Kazandık” sloganı ile kutlamıştı. Geçen iki yılda gerçekten de odada herkes kazandı mı? Odanın faaliyetlerine bakıldığında şunları görüyoruz.

-        Siyasi ve meslek dalı ile ilgili olmayan mesajlar verilmedi.

-        Oda üye sayısı arttı.

-        Oda daha önce hiç girmediği birçok başlıkta seminerler düzenledi. Örneğin, sanayide dijitalleşme ve yeşil dönüşüm, elektrikli araç şarj istasyonları, akıllı şebekeler ve siber güvenlik bu yeni başlıklardan birkaçı idi.

-        İlgili bakanlıklar ve kamu kurumları ile ilişkiler güçlendi.

-        Her bakıştan sivil toplum kuruluşları ile ilişkiler geliştirildi.

-        Üyelerin sorunları ile ilgili toplantılar yapıldı, çözümler bulundu.

-        Asrın depreminin etkilerini azaltmak üzere sektör ayağa kaldırıldı, çalışmalar koordine edildi.

Gerçekten de mühendisler taraflı siyasetten, terörden, marjinal gruplardan uzak, mesleğin özünde mesleğin içinde çalışan bir odadan memnun oldular ve EMO Genel Merkezi’nin şubenin çalışmalarını akamete uğratabilecek çabalarına rağmen görevini hakkıyla yapan bu yönetimin devamı yönünde oylarını kullandılar. Herkes kazandı.

Şimdi olması gereken Elektrik Mühendisleri Odası’nın diğer şubelerinde de değişimin gerçekleşmesi. Bu sayede şubeler ve genel merkezdeki değişim ile oda uluslararası standartların gelişimine dahil olabilir, elektrik, elektronik, yazılım, bilişim, yapay zekâ vb. aklınıza gelebilecek ilişkili mühendislik alanlarında profesyonelleri destekleyebilir.