Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (UMTAS), başta taarruz helikopterleri olmak üzere kullanım için özel olarak geliştirilmiş hassas güdümlü tanksavar füze sistemidir. Bu füze, kızılötesi gözetim sistemi sayesinde gece, gündüz ve her türlü hava koşulunda etkili bir şekilde görev yapabilir. Düşman tanklarına karşı hem karada, hem havada, hem de denizde etkili bir şekilde kullanılarak paramparça edebilir. İşte yerli ve milli tanksavar roketin özellikleri...

Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir. Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı ile füze atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahiptir. Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı, UMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır.

Um

UMTAS, Türk Savunma Sanayiinin ihracat ürünleri arasında yer alıyor

ROKETSAN A.Ş. tarafından geliştirilen tank savar füze sistemi UMTAS, taarruz helikopterleri için üretilmiştir ve yerli helikopter T129 ATAK, yerli insansız hava aracı BAYRAKTAR ve diğer hava sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu sistem sadece hava sistemleri ile sınırlı kalmayıp, kara ve deniz sistemlerine de entegre edilebilmektedir.

TSK envanterinde bulunan AH-1W Cobra helikopterlerine entegre edilen UMTAS, TUSAŞ tarafından üretilen Milli İHA ANKA'da kullanılıyor. UMTAS, uzun menzilli tanksavar silah sistemini entegre ederek etkili bir şekilde kullanılıyor.

Umtas

Yüksek teknoloji içeren donanımıyla modern savaş alanında etkili olan UMTAS, gece-gündüz ve tüm hava koşullarında zırhlı tehditlere karşı başarılı bir şekilde görev yapabilmektedir. 8 km menzile sahip olan UMTAS, kızılötesi arayıcı başlık veya lazer arayıcı başlık seçenekleri ile hem havadan yere hem de yerden yere zırhlı hedeflere karşı kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

"At-unut" ve "at-güncelle" isminde iki kullanım özelliğine sahip olan UMTAS, hedef güncelleme kabiliyetinin sunduğu avantaj sayesinde sütre arkasından atış, sütre arkasında gizlenmiş hedeflere atış, hassas vuruş noktası ayarlayabilme ve vuruş etkinliği değerlendirme imkânı sağlamakta olup sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilmektedir.

Editör: Elif Bilir