Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in davetlisi olarak geçtiğimiz hafta Karadeniz doğal gazının karaya ulaştığı Filyos doğal gaz işleme tesislerindeydik. 2 yıl gibi çok kısa bir sürede yüzde 80 oranında tamamlanan muazzam bir tesisi yerinde görme ve tanıma fırsatı bulduk. 2,5 yılda da tesisin tamamını tamamlamayı planladıklarını ve muadil işlere oranla bunun dünya çapında bir rekor olduğunu Sayın Bakan’ın ağzından duyduk.

***

Türkiye son dönemde her anlamda Cumhuriyet’in 100. yılına yakışır işlere imza attı. Savunma sanayiinin yüzde 80’lere ulaşan yerlilik oranından tutun da yerli otomobilimiz TOGG’a kadar bir hayli yol katetti. Enerji alanındaki girişimler sayesinde dışa bağımlılığın azalacak olması da ülkemiz açısından bir milat olarak kabul edilmeli. Doğal gaz ve petrol alanındaki keşiflerin artması, yerli ve yenilenebilir kurulu elektrik gücünün yüzde 65 seviyelerine ulaşması ülkemiz adına gurur verici başarılar olarak görülmeli. Her buluşa burun kıvıran muhalefet liderleri en azından gecesini gündüzüne katan, şantiye sahasındaki konteynerlerde yatıp kalkan binlerce işçi ve mühendisin alın terine gıptayla bakmayı öğrenmeli.

***

Filyos şantiye sahasına girmeden önce bir köprüden geçmeniz gerekiyor. Sonradan yapılan ve çelik bir asma köprü bu. Yüzyılın enerji buluşuna tanık olmanız için bu yolu kullanmanız gerekiyor. Bu köprüye de “Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Köprüsü” adı verilmiş. Doğal gazın evlere en kısa zamanda ulaşması için kısa sürede âdeta çelikten devasa bir şehir kurulmuş. Tepeden aşağıdaki tesise baktığınızda muazzam bir inanç ve irade görüyorsunuz.

***

Buraya kadar anlattıklarımız buz dağının görünen kısmı. Görünmeyen kısmında ise Türkiye ve Türk Yüzyılı’nın ayak sesleri yer alıyor. Gelecek yüzyıla damga vuracak, bölgesel ve küresel anlamda Lider Ülke Türkiye’nin kilometre taşlarının adım adım döşendiğine şahit oluyorsunuz. Tam Bağımsız Türkiye idealine çok az kaldığını hissediyorsunuz. Enerjide dışa bağımlılığımızın önce azalıp sonra tamamen bitmesiyle yakalanacak refah seviye gözünüzün önünde canlanıyor.

Filyos’ta ilk etapta günlük 10 milyon metreküp doğal gaz üretecek olan tesis 4 yıl içinde günlük 40 milyon metreküp üretecek seviyeye gelecek. Bunlar yapılırken eş zamanlı olarak da diğer taraftan Türkiye’yi âdeta doğal gaz depolama merkezine dönüştürecek olan yer altı depolama tesisleri kuruluyor. Avrupa’nın en büyük yer altı depolama tesisi de geçtiğimiz günlerde Silivri’de açıldı. Hâlihazırda 6 milyar metreküp olan depolama hacmimiz kısa süre sonra devreye girecek tesislerle 10 milyar metreküpe ulaşacak. Bu da Türkiye’yi bölgede enerji merkezi hâline getirecek.

İlk etapta 320 milyar metreküp bulunan doğal gaz rezervine ikinci etapta bulunan 85 milyar metreküpün daha eklenmesiyle bu oran 405 milyara yükseldi. Daha sonra yapılan 135 milyar metreküplük keşifle de 540 milyara ulaşan Karadeniz doğal gaz rezervi, açılan 13 kuyuda daha yapılan incelemeyle 652 milyar metreküpe ulaştı. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği müjdeyle Çaycuma-1 kuyusunda yapılan 58 milyar metreküplük keşifle de bu oran 710 milyar metreküpe ulaşmış oldu. Güncel değeri 1 trilyon dolar olan ve Türkiye’nin gelecek 50 yılına yetecek bir rezerve ulaşıldı. Bunların hepsinin ekonomimize pozitif yansıması olacak elbette. Daha şimdiden doğal gaz ve elektriğe zam yapılmayacak olması bile bunun ilk göstergesi. İlerleyen yıllarda indirim yapılması bile gündeme gelebilir.

***

Fatih, Yavuz, Kanuni, Abdülhamid Han sondaj gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis sismik arama gemileri olmasaydı bu rezervler bulunamazdı. Destek gemileriyle birlikte Türkiye 51 gemilik filoya ulaştı. Dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girdi. Hatta diğer ülkelerden teklifler bile almaya başladı.

***

Karada yapılan en büyük 10 keşiften biri olan Gabar’da güncel değeri 12 milyar doları bulan 150 milyon varillik petrol rezervinin keşfiyle günlük petrol üretimimiz de 80 bin varile ulaştı. Bunun yanı sıra Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santrali de Konya’da kuruldu. Türkiye bu buluşlar sayesinde âdeta enerji üssü oldu. Dışa bağımlılığın kilidi çok şükür kırıldı.

2023 için güzel bir başlangıç oldu…

Gelecek yüzyıllarda enerjin bol olsun Türkiye.