Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile Dolmabahçe'de yaklaşık 2,5 saat süren önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan'ın görüşmesi, dünya basınında manşetlere yansıdı. 

REUTERS: İSRAİL FAYDALANMAMALI

Reuters, ikili görüşmeye "Erdoğan Türkiye'de Hamas lideriyle bölgesel barış çabalarını görüştü" başlığını kullanırken Erdoğan'ın, İsrail'in İran ile gerilimden faydalanmaması gerektiğine yönelik sözlerini vurguladı.

GUARDİAN: FİLİSTİN'E BİRLİK ÇAĞRISI YAPTI

İngiliz Guardian, manşetten gördüğü haberini, "Erdoğan, Hamas lideriyle görüştükten sonra Filistin'e birlik çağrısı yaptı" başlığıyla yayımladı. Haberde, "Türkiye Cumhurbaşkanı, İran ile İsrail arasındaki son olayların İsrail'in Gazze'de 'zemin kazanmasına' izin vermemesi gerektiğini söyledi" açıklamasında bulunuldu.

EURONEWS: ÖNEMLİ GÖRÜŞMELERİN YAPILDIĞI BİR GÜN

Avrupa'nın en önemli basın kuruluşlarından Euronews, Erdoğan-Heniyye zirvesini, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli görüşmelerin yapıldığı bir gün geçirdi" manşetiyle gördü. Haberde Türkiye'nin Erdoğan liderliğinde devam eden arabuluculuk konusundaki çalışmalarına dikkat çekildi.

FRANCE 24: TÜRKİYE KATAR'I DEVREDIŞI BIRAKABİLİR

Fransız yayın organı France 24, ikili zirveye yönelik "Türkiye kendisini çatışmada arabulucu olarak konumlandırmayı hedefliyor" manşetini attı. Haberde, "Türkiye'nin kendisini çatışmada arabulucu olarak konumlandırmayı ve belki de Katar'ın rolünü üstlenmeyi hedeflemesi oldukça muhtemeldir" değerlendirmesinde bulunuldu.

HAARETZ: İNSANİ YARDIM ULAŞTIRILMASI İHTİYACINI GÖRÜŞTÜ

İsrail merkezli Haaretz gazetesi, "Hamas'ın siyasi lideri İsmail Heniyye Cumartesi günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da bir araya geldi. Erdoğan'ın ofisi, ikilinin Gazze'de kalıcı ateşkes için gerekli adımları ve Gazzelilere sürekli ve sürekli insani yardım ulaştırılması ihtiyacını görüştüğünü söyledi" ifadeleriyle görüşmeyi değerlendirdi.

PRESS TV: HAMAS LİDERİ ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ

İran merkezli PressTv'nin manşetinde, "Türkiye Gazze savaşında arabuluculuk yapmaya çalışırken Hamas lideri Erdoğan ile görüştü" sözleri yer aldı. Haberde "Filistin direniş hareketinin politbüro başkanı, Ankara'nın İsrail'in Gazze'de devam eden saldırganlığına son verme çabalarında daha etkili bir rol oynamaya çalıştığı bir dönemde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi" denildi.

Editör: Elif Bilir