Erlik Han kimdir? Kuruluş Osman Erlik Han’ın hikayesi nedir?

Atv ekranlarının en fazla izlenen dizilerinden biri olan Kuruluş Osman dizisinde geçen Erlik Han'ın kim olduğu merak ediliyor. Diziyi tutkuyla takip edenler Geyhatu tarafından telaffuz edilen Erlik Han hakkında detayları öğrenmek istiyor.

Magazin
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Erlik Han kimdir? Kuruluş Osman Erlik Han’ın hikayesi nedir?

Çarşamba akşamlarının en çok izlenen dizileri arasında yer alan Kuruluş Osman dizisi büyük bir heyecanla devam ediyor. Dizide Moğol Geyhatu Han, Osman Bey'i ve alplerini esir aldı. Osman Beyin boynuna kılıç dayayan Geyhatu, "Seni Erlik Han'a kavuşturacağım" dedi. Peki, Erlik Han kimdir? Kuruluş Osman Erlik Han’ın hikayesi nedir?

ERLİK HAN KİMDİR?

Erlik Han, Türk ve Altay mitolojisinde kötülük yapan Tanrı ruhu olduğuna inanılır. Erlik Han Gök Tanrı’nın oğlu ve eski Türklerin inancı Tengricilikte yeraltı aleminin efendisidir. (Yerlik/Erlik de denir). Moğollar ise Erleg veya Yerleg derler. Macar mitolojisindeki Ördög ile eşdeğerdir Ülgen’in oğludur ve Tengri’nin yeğeni ve Kayra Han’ın torunudur.

Altayların bir yaradılış efsanesine göre Erlik Han, dünyanın yaradılışında Tengri’ye karşı fenalık yapmış ve Tengri onu ceza olarak yeraltı âleminin efendisi yapmıştır. Erlik Han, yeraltı Âleminin en alt katında yeşil demirden bir sarayda, gümüşten bir tahtın üzerinde oturur. Orada kendine koyu kırmızı parlayan ve çok az ışık veren bir güneş yaratmıştır. Emirinde dokuz semerli boğası vardır.

Erlik Han lanetlenmiştir, Tanrı (Ülgen) ve yarattığı karada dokuz dallı çam ağacının dokuz dalından kendi halkını türetir. Erlik bu halk benim olsun der tanrıya.tanrı da ona git kendi halkını kendin bul deyip Erlik’i geri çevirir. Tanrının halkının bu ağacın yalnız doğuya bakan 5 dalından istifade etmelerine izin verilmiştir. Kalan dört dal yasaklamıştır. Erlik gidip bu halkı baştan çıkarır.

Yorumlar