Esnafa hibe desteği ne zaman verilecek | E-devlet hibe desteği başvurusu 2021

Esnafa hibe desteği başvuruları başladı mı? Esnafa hibe desteği başvuruları nasıl yapılır? Salgından etkilenen 1,5 milyona yakın esnaf ve sanatkara hibe desteği başvuruları başladı. Başvurular, 23 Haziran'a kadar sürecek.

Google Haberlere Abone ol
Esnafa hibe desteği ne zaman verilecek | E-devlet hibe desteği başvurusu 2021
03.06.2021 23:33

Hibe desteği başvuruları 25 Mayıs itibarıyla başladı. Koronavirüs salgınından etkilenen esnaf, sanatkar ve gerçek kişi tacirlere 3 bin ve 5 bin TL ödeme yapılacak. 23 Haziran'a kadar sürecek olan başvurular için yoğun araştırma yapılıyor. Hibe desteği ödemeleri Ticaret Bakanlığı'nca yapılacak. Peki, e-devlet hibe desteği başvurusu nasıl yapılır? Hibe desteği ne zaman ödenecek?

HİBE DESTEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Hibe desteği ödemelerinin 23 Haziran sonrasın yapılması bekleniyor.

Esnafa hibe desteği

ESNAFA HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU

E-DEVLET HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

3 bin TL ve 5 bin TL şeklinde iki farklı kategoride yapılacak hibe desteği için başvurular 23 Haziran 2021 Çarşamba saat 23.59'a kadar devam edecek. Başvurular TC kimlik numarasının son hanesine göre alınacak. Başvurulara ise bugün TC kimlik numarasının son hanesi sıfır olan vatandaşlardan başlanacak. 30 Mayıs-23 Haziran döneminde ise tüm vatandaşlar başvuruda bulunabilecek.

HİBE DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?

1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık destek verilecek. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacaktır.

İkinci grupta bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer almaktadır."

İkinci gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcıların da dahil olduğu bu gruptaki vatandaşlara bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacaktır.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre destekten 17 Mayıs 2021'den itibaren gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler yararlanabilecek. Söz konusu desteğe sadece 17 Mayıs'taki vergi kayıtları esas alınarak belirlenen ve destek şartlarını taşıyan vatandaşların başvurusu kabul edilecek.

Başvurular e-Devlet üzerinden alınacak ve tüm süreçler e-Devlet Kapısı aracılığıyla yürütülecek.

Etiketler esnaf hibe
Yorumlar