Et yiyen parazit alarmı! Türkiye'de de görüldü

ABD'de ortaya çıkan et yiyen parazit paniğe yol açtı. Farklı türleri Türkiye'de de görülen parazitin, küresel ısınma nedeniyle ortaya çıktığı kaydedildi.

Et yiyen parazit alarmı! Türkiye'de de görüldü - Sayfa 1

Bilim insanları küresel ısınma nedeniyle Leismania adlı bir et yiyen parazitin, daha önce hiç görülmeyen bölgelerde ortaya çıktığı konusunda uyardı. Araştırmacılar, parazitin Güney Amerika'da görülen ölümcül türünün ABD'nin Teksas ve Oklahama eyaletlerinde tespit edildiğini ve Florida'ya yol aldığını açıkladı.


Et yiyen parazit alarmı! Türkiye'de de görüldü - Sayfa 2

KÜRESEL ISINMA İLE ZOONATİK HASTALIKLAR ARASINDA DOĞRUDAN BİR BAĞLANTI VAR

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi'nde ekoloji profesörü olan Víctor Sánchez-Cordero, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İklim değişikliğinin zoonotik hayvan kökenli hastalıkların ortaya çıkmasıyla güçlü bir bağlantısı var. Yakında ABD'de insan leishmaniasis vakalarının ortaya çıkma olasılığı var” diye konuştu.


Et yiyen parazit alarmı! Türkiye'de de görüldü - Sayfa 3

FARKLI TÜRLERİ TÜRKİYE'DE DE GÖRÜLDÜ

Leishmaniasis, tropik, subtropik ve güney Avrupa'nın bazı bölgelerinde görülen bir hastalığa deniliyor. Temelde 2 tip hastalıktan sorumlu olan parazit, daha önce Türkiye’de tespit edildi.


Et yiyen parazit alarmı! Türkiye'de de görüldü - Sayfa 4

Türkiye'de parazitin Leismania donovani donovani ve Leismania donovani infantum türleri iç organlarda zarar neden olduğu için özellikle tehlikeli olarak kabul ediliyor. Ege, Akdeniz ve Trakya'da bulunan hastalık hayvanları ve insanları etkiliyor.