Evde bakım parası ne zaman yatacak? Evde bakım maaşı Bayram öncesi yatar mı?

Ramazan Bayramına sayılı günler kala kamudan maaş ve yardım alan birçok kişi yetkililerden gelecek haberleri bekliyor. Binlerce kişiyi ilgilendiren evde bakım maaşlarının ne zaman yatacağı da merak konusu oldu. Hak sahipler evde bakım parası ne zaman yatacağını merak ediyor.

Google Haberlere Abone ol
Evde bakım parası ne zaman yatacak? Evde bakım maaşı Bayram öncesi yatar mı?
06.05.2021 15:33

Engelli ve yaşlıların bakımları için verilen evde bakım maaşını alan birçok kişi internet üzerinden evde bakım maaşı yatan ier listesi belli olup olmadığını araştırıyor.  Evde Bakım aylığı ödemeleri E Devlet üzerinden sorgulayabiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ BELLİ OLDU MU?

Birçok insanın merak ettiği sorunun cevabına gelcek olursak, evde bakım maaşları her ayın 15'i itibariyle hesaplara yatacak. Henüz ödemeler başlamadı.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA 2021

Evde Bakım aylığı ödemelerini E Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile E Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

evdebakım parası

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bakıma muhtaç yakını olan veya engelli aile fertleri için evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu

Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.


EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Geçen yıl temmuz-aralık döneminde bin 544 TL olan engellilerin evde bakım yardımı ocak ayından itibaren haziran sonuna kadar 1.657 lira olacak.


Bakıma muhtaç engellilerin özel bakım merkezlerinde bakımı için ödenen tutar da 3 bin 88 liradan 3 bin 314 liraya yükseldi.

 

Yorumlar