Hamam böcekleri evde istenmeyen ve kimileri için iç gıdıklayıcı derecede rahatsızlık verebilen canlılardır. İstenmeyen olmalarının yanı sıra hızlı üreme potansiyeline sahip olmaları ve neredeyse her delikten çıkabilmeleri nedeniyle de oldukça korkutuculardır.

Evde hamam böceği sorunu için kesin çözüm üretmek mümkün, doğal yöntemler kullanarak hali hazırda olan hamam böceklerinden kurtulabileceğiniz gibi gidenlerin gelmemesi için ya da yoksa bile hiç gelmemeleri için bazı önlemler alabilirsiniz.

Hamam böceklerinin yoğun bulunduğu bir bölgede yaşıyorsanız ve çevrede yüksek oranda çöp, temizlenmemiş bulaşık, koku yapan ve böcekler için lezzet saçan atıklar varsa evinizde hamam böceğinin olması kaçınılmazdır.

H A M A M

Peki, nasıl önlem alınır?

Hamam Böceklerinin Evlere Giriş Nedenleri

Evde neden hamam böceği olur? Hamam böceklerinin evlere giriş sebebi değişkenlik gösterse de temelde bakıldığında benzer nedenlerden dolayı evlere girmeyi tercih ediyorlar.

Özellikle yaşadığınız bölgede yoğunlukla hamam böceği varsa evinize gelen ve yumurtaları olan tek bir hamam böceği bile bir hafta içerisinde tüm evinizin böceklerle sarmalanmasına neden olabilir.

Hamam böceklerinin sevdiği yaşama ortamları genelde;

· Yüksek sıcaklıklara çıkabilen noktalar,

· Nemli ve yoğun çatlakları olan alanlar,

· Hava akışının olduğu ancak rutubetin de hakim olduğu alanlar,

· Yoğun besin akışı sağlayabileceği noktalar.

Hamam böcekleri yuva olarak seçmek istedikleri noktalarda yoğunluklu olarak besin akışının olmasını tercih ederler bu nedenle en çok görüldükleri nokta buzdolabı altları veya ocak altlarıdır. Ekseri sıcak ve nemli bir ortam sağlamaları nedeniyle yüksek oranda tercih nedeni olurlar.

Her ne kadar hamam böcekleri;

· Binalardaki çatlaklar,

· Kanalizasyon boruları,

· Havalandırma kanalları,

· Kapı altları,

· Çatılar,

· Duvar araları.

Gibi noktalardan eve giriş sağlıyor olsa da kimi zaman farkında olmadan onları evinize kendiniz taşıyabilirsiniz. Marketten satın alınan ve özellikle kutulu olan ürünler nedeniyle farkında olmadan evinize yumurtlaması için hamam böceğini kendiniz getirebilirsiniz.

Özellikle besin akışının olduğu ve nem sağlayan ortamlarda yaşadıklarını belirtmiştik, bu nedenle marketlerdeki ürün depolarında çokça bulunurlar. Farkında olmadan karton kutuların, poşetlerin ve aldığınız besinlerin altından hamam böceklerini evinize getirebilir ve üstüne üstlük yumurtalara sahiplerse evinizi sarmalarına neden olabilirsiniz.

Evde neden hamam böceği olur sorusuna karşı verilebilecek binlerce cevap bulunuyor ancak en yaygını sizler için listelediğimiz durumlar.

Hamam Böceklerini Yok Etmek İçin Doğal Yöntemler

Evdeki hamam böceği nasıl yok edilir? Hamam böceklerini yok etmek için doğal yöntemler nelerdir?

Hamam böceklerinden kurtulmak onlar henüz evinizin her tarafını sarmadan önce oldukça önemli. Her ne kadar evinizden bu haşereleri uzaklaştırırken her yöntemi deneyebilecek olsanız da doğal ve sağlığınız için zararsız yöntemleri seçmeniz en doğrusu olacaktır.

Hamam böceklerinden tamamen kurtulabileceğiniz en etkili yöntem zehirleri üzerlerine alarak kolonilerinin olduğu bölüme götürebilecekleri yöntemdir. Doğal çözümlerde bu gibi seçeneğe çok rastlayamasak da kaynaklarını tespit ettiğinizde evinize bir daha yaklaşmamalarını sağlayabilirsiniz.

Su Akıntılarından Kurtulun

Hamam böcekleri besin akışının olduğu bölgelerde yer almayı seven canlılardır. Her ne kadar besin akışının olduğu bölgede olmadan bile haftalarca aç kalarak yaşayabilseler de bir hafta boyunca susuz kalmaları onların sonunu getirecektir.

Hamam böceği sorununu çözebilmek için evinizin su akışını gözden geçirin, mümkün olduğu sürece su akışlarını kapatın ve sızıntıların önüne geçin. Hamam böcekleri bir haftadan sonra yok olacaktır.

Soğan ve Karbonat Karışımı

Hamam böcekleri nükleer sızıntılara dayanabilen canlılar ancak nükleer sızıntılara dayanabilen bu canlıları yok edebilmek için farklı yöntemler hâlâ bulunuyor.

Soğan ve karbonat ile elde edeceğiniz karışım ile onlardan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

1.  Bir tam soğanı alın ve onu küp şeklinde doğrayın,

2.  İki çay kaşığı kadar karbonat ekleyin,

3. Şişenin ağzını sıkıca kapatın veya bu karışımı blender da karıştırın,

4. Yuvalarını bildiğiniz hamam böceklerinin yuvalarına doğrudan dökün ve kısa süre içerisinde yok oluşlarını gözlemleyin.

Sabunlu Su İlacı

Evdeki doğal sabunları kullanarak elde edebileceğiniz bu karşımla hamam böceklerini bireysel yok etmenin yanı sıra yuvalarına taşımalarına neden olarak diğerlerinin de yok olmasını sağlayabilirsiniz.

1. Sprey şişesi alın, içerisine doğal sabun karışımını dökün,

2. Doğal kalıp sabun varsa onu rendeleyin ve şişenin içine atın,

3. İçerisine su ekleyin ve sprey tarafından sıkılabilecek seyreltiye gelmesini sağlayın,

4. Karıştırın ve sabunlu sprey elde edin,

5. Doğrudan üzerine dolu dolu birkaç defa fısfıs ile sıkın.

Dilerseniz bu karışımı yuvalarının girişinden tamamının üzerine dökülecek şekilde dökebilirsiniz.

Defne Yaprağı ile Hamam Böceği Kovucu

Hamam böceklerini tamamen yok etmek mümkün ancak dilerseniz onları yok etmeden sadece evinizden uzaklaşmalarını da sağlayabilirsiniz.

Hamam böcekleri bazı kokuları sevdiği gibi bazı kokulardan da kolonisini taşıyacak kadar nefret eder. Bunlardan en önemlisi defne yaprağı olarak karşımıza çıkıyor. Hamam böceklerinin yuvasını bir hamam böceğini takip ederek bulun.

Kurutulmuş veya taze defne yaprağını aktarlardan edinin, tam olarak yuva girişlerine veya yuvalarının içerisine ufaladığınız, küçük parçalara böldüğünüz defne yaprağını dökün. Kısa süre içerisinde yuvalarını terk edeceklerdir.

Mutfak, Yatak Odası ve Banyoda Hamam Böceklerine Karşı Önlemler

Evde neden hamam böceği olur sorusuna karşı verdiğimiz cevaplar genel olarak alınabilecek önlemler için fikir oluşturmuştur. Peki mutfak, yatak odası, banyoda hamam böceklerine karşı önlemler nelerdir?

·Banyo ve tuvalet giderlerinizi kapacak kapaklardan kullanın. Klozetinizin kapağı kapalı kalırken banyo giderlerinizin üzerini kapatacak hamam böceği önleyici kapaklardan alın.

·Duvar çatlaklarınızı kapatın,

·Duvarları ıslatmadan yatak odası zemininizi temiz tutun,

·Yatak odanızın kapı altını fitiller ile hava ve böcek geçirmez yapın,

·Yatak odasında yiyecek yemeyin,

·Kağıt ve karton kutu yığınlarını barındırmayın.

Kaynak: Haber Merkezi