EYT bekleyenlere ‘asgari ücret’ detayı: İlk maaşlar Şubat’ta! Kanun çıkmadan önce yaptırmazsanız...

Son dakika EYT haberi: Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için tek modelli bir çalışma yapılacağı açıklanmıştı. Milyonlarca EYT’li vatandaş, “EYT ne zaman çıkacak?”, “EYT’de masadaki formüller neler?” , “Nasıl bir yol haritası izlenecek?” sorularına yanıt ararken flaş ‘asgari ücret’ detayı ortaya çıktı. İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar için son yaşanan gelişmenin detayları…

EYT bekleyenlere ‘asgari ücret’ detayı: İlk maaşlar Şubat’ta! Kanun çıkmadan önce yaptırmazsanız... - Sayfa 1

Son dakika: Erken emekli olmak isteyen milyonlarca EYT’li gözünü yetkili isimlerden gelecek söylemlere çevirmişken kritik bir gelişme daha yaşandı. EYT’nin asagri ücret zammı görüşmeleri ile birlikte Aralık ayında Meclis’e geleceği öğrenildi. 2023 yılı bütçesinin belirlenmesiyle de Ocak ayında yasalaşacağı ifade edildi. Yasanın çıkması ile emeklilik başvurusu yapan 6 milyondan fazla EYT’linin ilk maaşlarına şubat ayında kavuşması bekleniyor. Peki EYT şartları neler? EYT ne zaman çıkacak? EYT kimleri kapsıyor? Masadaki EYT formülleri neler? İşte EYT son dakika haberinin detayları…


EYT bekleyenlere ‘asgari ücret’ detayı: İlk maaşlar Şubat’ta! Kanun çıkmadan önce yaptırmazsanız... - Sayfa 2

SON DAKİKA: EYT’DE TARİH BELLİ OLDU

Ankara kulislerinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili farklı iddialar vardı. Almanya ve Hollanda modeli üzerinde çalışıldığı ifade edilmişti. Bakan Bilgin, birinci ağızdan bu iddiaları yalanlarken EYT konusunda bir adet formülleri olduğunu ve çalışmanın devam ettiğini aktardı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin EYT yasası için Aralık ayını işaret ederken, Ankara kulislerinde yeni bir gelişmenin daha konuşulmaya başlandığı öğrenildi.

EYT bekleyenlere ‘asgari ücret’ detayı: İlk maaşlar Şubat’ta! Kanun çıkmadan önce yaptırmazsanız... - Sayfa 3

ÖNCELİK KAMU ÇALIŞANLARINA VERİLECEK

Türkiye Büyük Millet Meclisi Ekim ayında yeniden açılacak. Çalışma Bakanlığı’nın listesinde kamu çalışanlarını ilgilendiren yoğun bir takvim bulunuyor. Bununla ilgili memur sendikalarıyla ilgili görüşmeler de devam ediyor. Alınan bilgiye göre Meclis açılır açılmaz listenin ilk sırasında EYT’lilerin durumu değil sözleşmeli ve taşeron işçilerin olduğu öğrenildi.

EYT bekleyenlere ‘asgari ücret’ detayı: İlk maaşlar Şubat’ta! Kanun çıkmadan önce yaptırmazsanız... - Sayfa 4

MAAŞ ŞARTLARI HESAPLANIYOR

Bakanlığın hazırladığı teknik çalışmada en önemli konulardan biri ise maaş hesaplaması. EYT'lilerin emekli oldukları tarihte primlerine ve kazançlarına göre maaş belirlenecek. Buna göre üç dönem esas alınacak. 1999 öncesi 1999 ile 2008 arası ve 2008 sonrası dönem değerlendirilerek üç ayrı hesaplama yapılacak. Bu üç hesap birleştirilerek emekli maaşı ortaya çıkartılacak. Kapsam ve emekli olacak kişi sayısı belli olduktan sonra yine maliyet de hesaplanacak. Böylece ödenecek maaşların miktarı ve bütçeye maliyeti de ortaya çıkmış olacak.