EYT'de formül netleşiyor: Kadınlara 50, erkeklere 55 yaşında emeklilik: İlk maaş ne zaman yatacak?

EYT son dakika gelişmeleri kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Yaklaşık olarak 5 milyon kişiyi kapsayacak olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi için tek formül üzerinde duruluyor. Çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Bilgin, EYT sorununun en geç Aralık'ta meclise intikal edeceğinin altını çizdi. İşte, 2022 EYT ilk maaş tarihi hakkında merak edilenler ve düzenlemeye ilişkin son durum...

EYT'de formül netleşiyor: Kadınlara 50, erkeklere 55 yaşında emeklilik: İlk maaş ne zaman yatacak? - Sayfa 1

Emeklilikte Yaşa Takılan yaklalşık 5 milyon vatandaş için EYT düzenlemesiyle birlikte emekliik yolu açılıyor. EYT son durum hakkında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, masada sadece Türkiye modelinin olduğunu belirtmişti. Son olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi hakkında açıklama yapan Bakan Bilgin Aralık ayını işaret etti. Düzenlemenin en geç Aralık ayında meclise intikal etmesi beklenirken " EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak ve ilk maaş ne zaman verilecek?" sorusu gündeme geldi. İşte, 2022 EYT son dakika gelişmeleri...


EYT'de formül netleşiyor: Kadınlara 50, erkeklere 55 yaşında emeklilik: İlk maaş ne zaman yatacak? - Sayfa 2

EYT'DE ASGARİ ÜCRET DETAYI: İLK MAAŞLAR ŞUBAT'TA!

Ekim ayı itibarıyla başlayacak bütçe görüşmelerinin Aralık ayında belli olması beklenirken asgari ücret zam görüşmeleri de başlayacak. 2023 Asgari ücret zammı için Ocak ayı işaret edilirken EYT'lilerin Şubat ayında ilk maaşları alması bekleniyor.

EYT'de formül netleşiyor: Kadınlara 50, erkeklere 55 yaşında emeklilik: İlk maaş ne zaman yatacak? - Sayfa 3

"EYT SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ!"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT son durum hakkında son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Bilgin, "Sorunlar olduğunu ve bunların çözüleceğini belirten Bilgin, “Sorunların çözümü için tedbirler alıyoruz. Asgari ücreti önceki yıla göre yüzde 80 arttırdık. Önümüzdeki dönem içerisinde sözleşmeli personel ve EYT sorununu çözüyoruz. Dosya dosya açarak çözeceğiz. Türkiye’nin emekçileri endişe etmesin. Türk devleti sosyal bir devlettir. Büyük Türkiye yolunda daha emin adımlar ile yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

EYT'de formül netleşiyor: Kadınlara 50, erkeklere 55 yaşında emeklilik: İlk maaş ne zaman yatacak? - Sayfa 4

BAKAN NEBATİ'DEN EYT SON DURUM AÇIKLAMASI!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve öğretmenlerle ilgili düzenlemeler konusunda ilgili bakanlıklarla koordineli çalışmaların devam ettiğini ifade etti.