EYT'de prim gün sayısı eşitleme nasıl olacak? Uzman açıkladı! EYT'de son gelişmeler...

Son dakika: Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili süreç devam ederken konunun Aralık ayı ile birlikte çözüme kavuşması bekleniyor. Milyonlarca kişi EYT için gözünü yetkililerden gelecek açıklamalara çevirmişken Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ‘prim gün sayısı’ sorununa ilişkin çok kritik bir detayı açıkladı. Peki EYT için süreç nasıl işleyecek? Prim gün sayısı nasıl eşitlenecek? Maaş hesabı ne olacak? İlk maaşlar ne zaman yatacak? İşte EYT'linin emeklilik ve maaş yolculuğu…

EYT'de prim gün sayısı eşitleme nasıl olacak? Uzman açıkladı! EYT'de son gelişmeler... - Sayfa 1

Son dakika: Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için birçok formül konuşulmuş ancak son noktayı ise Çalışma Bakanı Vedat Bilgin koymuştu. Bakan Bilgin milyonlarca EYT’linin merak ettiği formüle ilişkin masalarında sadece tek bir seçenek olduğunu söyleyerek Aralık ayını işaret etti.

EYT'de prim gün sayısı eşitleme nasıl olacak? Uzman açıkladı! EYT'de son gelişmeler... - Sayfa 2

Bilgin dün son olarak yaptığı açıklamasında ise prim gün sayısı sorununa ilişkin bir düzenleme yapacaklarını belirtti. Peki “EYT ne zaman çıkacak?”, “EYT’de masadaki formüller neler?”, “Prim gün sayısı nasıl eşitlenecek?” İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar için son yaşanan gelişmenin detayları…

EYT'de prim gün sayısı eşitleme nasıl olacak? Uzman açıkladı! EYT'de son gelişmeler... - Sayfa 3

PRİM GÜN SAYISI FARKLILIĞINA DÜZENLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dün milyonlarca EYT’liyi heyecanlandıran bir açıklamada bulundu. Prim gün sayısı konusunda bir düzenleme yapılacağını bildiren Bakan Bilgin, “Çözülebilecek sorunları hemen çözmemiz lazım. Prim gün sayısındaki farklılık ciddi bir sorun. Bunu eşitlememiz lazım. 

EYT'de prim gün sayısı eşitleme nasıl olacak? Uzman açıkladı! EYT'de son gelişmeler... - Sayfa 4

Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı size söyleyeyim. Burada emekliliği hak etme şartlarını standardize etmemiz lazım. Bu hem farklı mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik duygusunun oluşmasını ortadan kaldırır hem de devletle toplum arasındaki güven duygusunu güçlendirir. Çalışma Bakanlığı her insanımızın yanındadır” ifadelerini kullandı.