EYT'de son dakika! 18 yaş altındaki sigorta geçerli mi, bu primler EYT kapsamında yer alacak mı?

EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili düzenlemenin yıl sonunda tamamlanması bekleniyor. EYT'lilerin en çok merak edilen konulardan biri de staj sigortasının emeklilik hesabını etkileyip etkilemeyeceği.

EYT'de son dakika! 18 yaş altındaki sigorta geçerli mi, bu primler EYT kapsamında yer alacak mı? - Sayfa 1

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin son yaptığı açıklamada konu ile ilgilii, "Biliyorsunuz stajda sağlık sigortası yapılıyor ama emeklilik sigortası yapılmıyor. Çok eski bir düzenleme. Bu konunun yeniden ele alınması gerekiyor. Ben bu konuda bir çalışma yaptırıyorum. Bunun sonuçları ne olur? EYT kapsamında da bunu değerlendirmek gerekir. EYT çalışmamız tamamlandığı zaman bu soru da aydınlanmış olur" ifadelerini kullanmıştı. Pek çok kişi ise iş hayatına 18 yaşından önce başlıyor. Peki 18 yaş altındaki sigorta geçerli mi, bu primler EYT kapsamında yer alacak mı, staj ve çıraklıkta 18 yaş altı sayılacak mı? İşte merak edilen konun detayları..

EYT'de son dakika! 18 yaş altındaki sigorta geçerli mi, bu primler EYT kapsamında yer alacak mı? - Sayfa 2

Milyonlarca vatandaş Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının çıkmasını bekliyor. Bu konuda teknik çalışma tamamlanırken şimdi müzakerelerin bitirilip yasa aşamasına geçilmesi bekleniyor. Bu noktada birçok kişinin kafasına takılan sorulardan birisi de 18 yaş altında yapılan sigortalar ve ödenen primler.


EYT'de son dakika! 18 yaş altındaki sigorta geçerli mi, bu primler EYT kapsamında yer alacak mı? - Sayfa 3

HESAPLAMADA ÜÇ ŞART

Özellikle staj ve çıraklık sigortalarının sayılması noktasında çalışma başlatılması bu konudaki merakları da artırdı. Bu noktada mevzuata baktığımızda 18 yaş altında yapılan sigortalarda farklı uygulamalar görüyoruz.

EYT'de son dakika! 18 yaş altındaki sigorta geçerli mi, bu primler EYT kapsamında yer alacak mı? - Sayfa 4

Öncelikle yaşı kaç olursa olsun çalıştırılan herkese sigorta yapma zorunluluğu bulunuyor. Dolasıyla zamanında 18 yaş altında çalıştırılan ve uzun vadeli sigorta kollarından primleri ödenim fiili hizmeti de olan gençlerin bu çalışmaları boşa gitmiyor. Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in yazısına göre, 18 yaş altında yapılan sigorta geçerli ve ilk tarih işe başlangıç tarihi sayılıyor, primler de emeklilik hesaplamasında kullanılıyor. Burada 18 yaşın önemli olduğu bir kriter ise yıl şartı.