F-16'lar bölgede! Yunan'ı alarma geçiren NAVTEX ne anlama geliyor?

Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Libya hamlelerinin ardından Rodos ve Meis Adaları arasında NAVTEX ilan etmesi Yunanistan'ı panikledi. Yaşanan gerilimin ardından F-16 savaş uçaklarının bölgede olması Yunanistan’ı alarma geçirdi.

F-16'lar bölgede! Yunan'ı alarma geçiren NAVTEX ne anlama geliyor? - Sayfa 1

Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de tansiyon yükseliyor. Türkiye'nin Rodos ve Meis Adaları arasında NAVTEX ilan etmesinin ardından Yunanistan panikledi. Türk donanması ve jetler bölgede, Yunanistan ise alarma geçti. 

1 7
F-16'lar bölgede! Yunan'ı alarma geçiren NAVTEX ne anlama geliyor? - Sayfa 2

Emekli Tuğgeneral Doç.Dr .Fahri Erener ve Emekli Hava Korgeneral Dr.Erdoğan Karakuş, Ahaber'de önemli açıklamalarda bulundu.2 7
F-16'lar bölgede! Yunan'ı alarma geçiren NAVTEX ne anlama geliyor? - Sayfa 3

Doç.Dr .Fahri Erener, Navtex'in denizciler arasında o bölgeler arasında faaliyet gösterileceğini bildiren o bölgeye giriş ve çıkışların kontrol altına alındığını bildiren bir haberleşme sistemi olduğunu belirtti.

3 7
F-16'lar bölgede! Yunan'ı alarma geçiren NAVTEX ne anlama geliyor? - Sayfa 4

Yunanistan'dan yapılan açıklamalar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Erener, Yunanistan'ın böyle bir eylemi tek başına yapamayacağını belirtti. Erener; Ermenistan'ın saldırılarının arkasında Rusya'nın olduğu gibi Yunanistan'ın da bunu tek başına yapamayacağını dile getirdi. Erener; Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi askeri politik ve ekonomik gücü dikkate alındığında Türkiye ile herhangi bir sahada baş edebilecek konumda değildir" dedi.    

4 7