Yavuz Müftüoğlu/ TÜRKGÜN ÖZEL HABER

Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, gazetemiz ekonomi editörü Yavuz Müftüoğlu’na, ‘Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim’ kampanyası hakkında görüşlerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının ortak çalışması sonucu ortaya çıkan “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyasının detayları önceki gün açıklandı. Basın mensuplarıyla buluşan Emlak Konut GYO, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) yöneticileri, orta gelirliye yeni konut finansman modeliyle hayata geçirilen ‘Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim’ kampanyasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Toplantıda konuşan Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, “Biz de çeşitli illerdeki birçok projemizle kampanyadaki yerimizi aldık” ifadelerini kullandı.

Devlet sübvanse edecek

 “Özellikle ilk üç yılda ödenebilir taksitlerle vatandaşlarımız uygun şartlarda evlerini alabiliyor” diyen Hakan Gedikli, “Biz 1 milyon TL’ye göre konut finansmanı özeti çıkardık. Diyelim ki; hane halkı geliri 15.000 TL. Standart taksit miktarı 9 bin 719 TL iken, devletin farkını ödemesiyle bu rakam ilk yıl için 4 bin 410 lira olacak. İkinci yıl standart taksit miktarı sabit kalırken, konut sahibi 5 bin 400 TL ödeyecek fakat aylık hane geliri de 18 bin TL olacak. 15 yıl sonunda aylık taksit tutarı 11 bin 896 iken, hane halkı geliri de 73 bin TL’nin üzerine çıkacak” diye konuştu.

Hakan Gedikli, “Böylelikle ilk 3 yılda aylık ödemelerinde kolaylık sağlanan vatandaşlarımız hem zorlanmamış olacak hem de o sürede zarfında hane halkı geliri artacak. Tabii devletimiz sübvanse ettiği kısmını son 8 yılda konut sahibi vatandaşımıza verdiği oranla taksitlerinin üzerine koyacak. Bunun yanı sıra kampanya kapsamında konut üreticileri de 25 milyara kadar finansman oluşturabiliyor. 250 farklı sektöre katkı sağlayacak bu proje istihdamı artıracağı gibi ülkemizin ekonomisinin de güçlenmesini sağlayacak” dedi.

Yabancılar bu fırsattan faydalanamayacak

Keyfi fiyat artışının söz konusu olmadığını söyleyen Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, “Öngördüğümüz 100 bin konut içerisinde devam eden ve bitmiş projeler de var. Ama kesinlikle ikinci el konut olmayacak. Bu projede yer alan konutların tamamı direkt konut geliştiriciler tarafından satılacak. Örneğin; ‘konut tamamlanmış ve bir şahsa satılmış. O kişi de ne oturmuş ne de kiraya vermiş. Bu daire de Yeni Evim projesinin içerisinde yer almayacak.’ Ayrıca oturum izni almış yabancılar da proje kapsamında konut finansmanından faydalanıp dairelerden satın alamayacak” ifadelerini kullandı.

Hem inşaat firmalarına hem vatandaşa olumlu yansıyacak

Sektör temsilcileri, açıklanan “Yeni Evim” kampanyasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, orta gelirli vatandaşlar için açıklanan sıfır konut kampanyasının ev sahipliği oranına pozitif katkı sunacağını belirterek, “Ama asıl pozitif etkiyi konut üretiminde görebileceğiz. Önceki yıllarda toplam satışın yarısını oluşturan sıfır konut satışları son senelerde yüzde 30’lara inmişti. Bunun en önemli sebebi yeni konut projelerinin başlayamamasıydı” dedi. Şimdi yüzde 0,69’dan başlayan ve psikolojik sınır olan yüzde 1’in çok altında kalan faiz oranı kampanyasıyla orta gelirli vatandaşların yeni konut alabileceğini aktaran Timur, ilk 3 yıl taksit tutarlarına destek olunmasının da doğrudan üretime pozitif yansıyacağını ifade etti.