İstanbul’da Fatih Camii imamına ve öğrencisi Bilal Erdem'e cami içerisinde bıçaklı saldırı düzenlendi.

İstanbul Valiliği, Fatih Camii'nde yaşanan olayla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

SALDIRGAN GÖZALTINDA

İstanbul Valiliği'nin yaptığı açıklamaya göre, olay bugün akşam saat 19.15 sularında meydana geldi.

Saldırgan, cami içerisinde slogan atarak huzursuzluk çıkarmış, bu duruma müdahale eden imam Galip Usta ve öğrencisi Bilal Erdem'i bıçakla yaraladı.

YARALILARIN HAYATİ TEHLİKESİ YOK

Valilik açıklamasında, şüphelinin olayın ardından güvenlik görevlilerince yakalanarak gözaltına alındığı belirtilirken, saldırıya uğrayan Galip Usta ve Bilal Erdem'in hayati tehlikesinin bulunmadığı vurgulandı. İki yaralı, olayın hemen ardından hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "08.01.2024 günü saat 19.15 sıralarında Ö.S. İsimli şahıs, Fatih Camii içerisinde slogan atarak cami içerisinde huzursuzluk çıkarmıştır. Fatih Camii imamı Galip Usta da şahsı uyararak dışarı çıkmasını istemiş. Ö.S. İsimli şahıs bu sırada Galip Usta ve Bilal Erdem’i bıçakla yaralamıştır. Şahıs, olayın ardından güvenlik görevlilerince yakalanarak gözaltına alınırken, Galip Usta ve Bilal Erdem, olayın ardından kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alınmıştır. İki yaralının hayati tehlikesi bulunmamaktadır" denildi. 

Olayın detaylarına dair soruşturma sürerken, saldırganın motivasyonu ve olayın perde arkasındaki nedenler henüz netlik kazanmış değil.

Vali Gul-1

VALİ GÜL'DEN GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Yaşanan olayın ardından İstanbul Valisi Davut Gül, yaralıları hastanede ziyaret etti.

Olayla ilgili çok yönlü inleme başlatıldığını belirten Vali gül, sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 

"Fatih Camii’nde uğradıkları saldırıda yaralanan hocamız Galip Usta ve talebesi Bilal Erdem’e Allah’tan şifa diliyoruz.

Hastanede ziyaret ederek doktorlarımızdan bilgi aldık.
Tedavileri devam ediyor.

Fail yakalandı ve emniyetimiz olayı çok yönlü inceliyor.

Geçmiş olsun."

Ekran Görüntüsü 2024 01 08 215623

"MENFUR SALDIRININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İstanbul Fatih Camisi imamı Galip Usta ve cami cemaatinden Bilal Erdem'e yapılan bıçaklı saldırıyı kınadı.

Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Galip Usta hocamıza ve cami cemaatinden Bilal Erdem'e yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kendilerine yüce Rabbimizden acil şifalar diliyor, cami cemaatine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu menfur saldırının sonuna kadar takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK'TEN TEPKİ
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul Fatih Camisi imamı Galip Usta ve cami cemaatinden Bilal Erdem'e yapılan bıçaklı saldırıyı lanetledi.

Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İstanbul Fatih Camii imamı Galip Usta'ya ve cami cemaatinden Bilal Erdem'e yönelik menfur saldırıyı üzülerek öğrendik. Hadiseyle ilgili emniyet güçlerimiz ve adli makamlar harekete geçmiş, sorumlu kişi yakalanmıştır. Bu vesileyle Galip hocaya ve yaralı vatandaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Saldırıyı lanetliyoruz." ifadelerini kullandı.

ADALET BAKANI TUNÇ'TAN, FATİH CAMİSİ'NDEKİ SALDIRIYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Fatih Camisi'ndeki bıçaklı saldırı şüphelisinin gözaltına alındığını belirterek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturmanın çok yönlü devam ettiğini bildirdi.

Tunç, sosyal medya hesabından, İstanbul Fatih Camisi imamı Galip Usta ve cami cemaatinden Bilal Erdem'e yapılan bıçaklı saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

Saldırıyı şiddetle kınadığını belirten Bakan Tunç, "Saldırının ardından şüpheli şahıs gözaltına alınmış olup, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma çok yönlü devam etmektedir. Hepimizi üzen saldırıda yaralanan İmam Hatip Galip Usta ve Bilal Erdem'e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." ifadesini kullandı.

BAKAN YERLİKAYA: SORUŞTURMA SÜRÜYOR
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul Fatih Camisi'nde imam hatip Galip Usta ve cami cemaatinden Bilal Erdem'e yapılan saldırıyla ilgili soruşturmanın hassasiyetle sürdürüldüğünü bildirdi.

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Fatih Camisi'nde uğradıkları saldırı sonucu yaralanan Usta ve Erdem'in tedavilerinin yoğun bakımda sürdüğünü belirtti.

Saldırıyı gerçekleştiren Ö.S'nin emniyet güçlerince yakalandığını kaydeden Yerlikaya, "Saldırıyla ilgili soruşturma hassasiyetle sürdürülüyor. Galip hocaya ve Bilal kardeşimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Allah'tan acil şifalar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Editör: Ferhat Erdemir