Fatih Sultan Mehmet’in resmindeki kişi kim? Fatih’in portresindeki ikinci kişi Cem Sultan mı?

1480 yılında İtalyan Ressam Gentile Bellini tarafından yapılan Fatih Sultan Mehmet’in tablosu Londra’da yapılan müzayede sonunda İBB tarafından satın alındı. Fatih’in başka bir kişi ile resmedilen tek portresi olmasının yanı sıra, resimdeki kişinin kim olduğu büyük merak konusu oldu. Peki, Fatih’in portresindeki ikinci kişi Cem Sultan mı? İşte tarihçilerin açıklamaları…

Google Haberlere Abone ol
Fatih Sultan Mehmet’in resmindeki kişi kim? Fatih’in portresindeki ikinci kişi Cem Sultan mı?
26.06.2020 15:40

İBB'nin Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka tarafından temsil edildiği müzayedede Fatih Sultan Mehmet’in tablosu 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) satın alındı. 400-600 bin sterlinden satışa çıkarılan tablo müzayedenin en ilgi çeken parçalarından biri olurken,  Fatih Sultan Mehmet’in resmindeki kişi kim olduğu, portresindeki ikinci kişinin Cem Sultan olup olmadığı soruları da gündeme oturdu…

FATİH SULTAN MEHMET’İN RESMİNDEKİ KİŞİ KİM?

Fatih Sultan Mehmet’in portresinde bulunan ikinci kişinin kim olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak ünlü Tarihçi İlber Ortaylı konuya dair bir açıklamada bulundu.

FATİH'İN YANINDAKİ KİŞİ CEM SULTAN
Portrede Fatih Sultan Mehmet'in yanındaki kişinin Cem Sultan olduğunu belirten İlber Ortaylı, "Cem Sultan'ı Fatih Sultan Mehmet seviyordu ve yetenekleri konusunda kendisine yakın buluyordu" şeklinde konuştu.

NURHAN ATASOY DA ORTAYLI'YA KATILDI
Programın bir diğer konuğu sanat tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy, İlber Hoca'ya katıldığını, portrede Fatih Sultan'ın yanındakinin kesinlikle Cem Sultan olduğunu söyledi.

PORTRENİN ÖZELLİKLERİ
Gentile Bellini'nin en önemli resimleri arasında sayılan ve tuval üzerine yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33.4, boyu ise 45.4 santimetre. Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih ise 25 Kasım 1480.

BELLİNİ'Yİ 1479'DA İSTANBUL'A DAVET ETMİŞ
Fatih Sultan Mehmet, 1429-1507 yılları arasında yaşayan ressam Bellini'yi 1479 yılında İstanbul'a davet etmiş, resmini yapmasına izin vermeden önce onun yeteneğinden emin olmak için saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirmişti. Fatih, İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olduktan sonra kendi portrelerini çizdirmeye başlamıştı.

 

Yorumlar