Fatma Girik ne zaman belediye başkanı oldu? Fatma Girik Memduh Ün ile evlendi mi?

Türk sinemasının çınarlarından biri olan Fatma Girik geçtiğimiz günlerde hayata veda etmişti. Usta sanatçı bugün son yolculuğuna uğurlanırken 'Fatma Girik ne zaman belediye başkanı oldu? Fatma Girik, Memduh Ün ne zaman evlendi?' sorularına yanıt aranıyor.

Magazin
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Fatma Girik ne zaman belediye başkanı oldu? Fatma Girik Memduh Ün ile evlendi mi?

Yeşilçam'ın en isimlerinden biri olan Fatma Girik sevenlerini arkada bırakarak hayata gözlerini yumdu. Oyunculuğunun yanı sıra siyasete de girişen Girik, Şişli Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı. Vatandaşlar, Fatma Girik ne zaman belediye başkanı oldu? Fatma Girik Memduh Ün ile evlendi mi? sorularına yanıt arıyor.

1954 yılına kadar Beyoğlu'na bağlı bir bucak olarak yönetilen Şişli, bu yıl içinde ilçe yapıldı. Şişli belediye başkanları da bu sürenin ardından seçilmeye başlandı. Şişli Belediye Başkanı olan isimlerden biri de sanatçı ve oyuncu Fatma Girik'ti.

Fatma Girik hangi partiden belediye başkanı oldu? sorusunun yanıtı merak edilen konular arasında yer alıyor. 6 aydır sağlık sorunları yaşayan Türk sinemasının usta oyuncularından Fatma Girik, tedavi gördüğü hastanede koronavirüse bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

FATMA GİRİK HANGİ PARTİDEN BELEDİYE BAŞKANI OLDU?

Şişli Belediye Başkanını belirlemek için yapılan ilk seçimler 1984 yılında gerçekleştirildi. Seçimler sonunda oyların yarısından fazlasını alan Anavatan Partisi'nden Mehmet Emin Sungur, ilçe tarihinin ilk belediye başkanı oldu. 1989 seçimlerinin ardından Sosyaldemokrat Halkçı Parti üyesi Fatma Girik belediye başkanlığına seçildi. 1994 seçimleriyle birlikte yine Anavatan Partisi'nden Gülay Aslıtürk belediye başkanı oldu. Ancak adı birtakım yolsuzluk iddialarına karıştığından Aslıtürk, görevinden istifa ederek yurt dışına kaçtı. Bunun üzerine 21 Kasım 1997 tarihinde İlçe Belediye Meclisinde yapılan olağanüstü toplantıda yeni belediye başkanı için oylama yapıldı. 37 meclis üyesinin katıldığı ve üç adayın bulunduğu oylama sonucunda 25 oy alan Cüneyt Akgün belediye başkanlığına getirildi.

FATMA GİRİK O GÜNLERİ ANLATMIŞTI

1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptığı döneme ilişkin bir anısını anlatan oyuncu Fatma Girik, "Belediye başkanlığı görevi kadına yakışıyor" değerlendirmesinde bulundu.

FATMA GİRİK VE MEMDUH ÜN EVLENDİ Mİ?

Fatma Girik, Memduh Ün'ün yönetmenliğini üstlendiği 1960 yapımı "Ölüm Peşimizde" filmindeki rolüyle dikkatleri üzerine çekti. Figüran olarak oynadığı filmlerden birinin setinde tanışan çift, Ün'ün 2017'de 95 yaşındayken vefatına kadar birbirinden hiç ayrılmadı.

57 yıldır sinema sanatçısı 'le birlikte olan Memduh Ün ile Fatma Girik hiç evlenmedi. Memduh Ün, 1969 yılında ayrı yaşamaya başladığı eşinden hiçbir zaman boşanmadı.

Memduh Ün geçmişte verdiği bir röportajında gerçek eşi ve Fatma Girik'e olan aşkıyla ilgili şunları söylemişti:

Bütün dostlarım, “Neden boşanmıyorsun?” diye soruyorlar, eşim ayrılmanın lafını bile ettirmedi kimseye. "Evliydim, 1949’da evlenmiştim. 1969’da artık eşimle tüm diyalog bitmişti; evden ayrıldım, ve bir daha eve dönmedim. Bütün dostlarım, “Neden boşanmıyorsun?” diye soruyorlar, eşim ayrılmanın lafını bile ettirmedi kimseye.
9’dan sonra birbirimizi hiç görmedik. Ama bütün bakımıyla, ihtiyaçlarıyla maddi olarak ilgilendim, iyi yaşamasını sağladım. 60’lardan bugüne en büyük destekçim olan Fatma Girik’le zamanla daha da çok bağlanan, birbirine güvenen bir ikili olduk.

Beraberlikler tavizsiz olmuyor, ben biraz geçimsiz bir insanım. Fatma ise çok verici. Beni tolore ediyor. İşin sırlarından biri de ikimizin aynı mesleğe aşık olması..."
Sanatçı Fatma Girik, eşinin vefatının ardından verdiği bir röportajda, duyduğu özlemi şu sözlerle aktarmıştı:

"Evimin damı, çatısı çöktü. Hala inanamıyorum öldüğüne. Bazen Bodrum merkeze iniyorum. Bakıyorum saat geç oldu. Aklıma Memduh geliyor. Eve geç kalmayayım, bekler, ilaçları geç kalır diye... Sonra birden nereye yetişeceğim, o artık yok ki diyorum.

Yorumlar