Favipiravir ilacı nedir? Favipiravir corona virüse karşı etkili mi?

Tüm Dünya corona virüse iyi gelecek ilaçları araştırmaya devam ederken, Çin Büyükelçiliği attığı tweetle Favipiravir ilacının bir anda gündeme oturmasına neden oldu. Peki, Favipiravir ilacı nedir? Favipiravir corona virüse karşı etkili mi? Ayrıntılar turkgun.com’da…

Favipiravir ilacı nedir? Favipiravir corona virüse karşı etkili mi?
24.03.2020 17:07

Corona virüs salgını Çin’de başlamasına rağmen şu an ülkede Çin kaynaklı vaka bulunmadığı haberleri geliyor. Peki, Çin’de Favipiravir ilacı mı kullanıldı? Favipiravir corona virüse karşı etkili mi? Favipiravir ilacı nedir? Haberimizde merak edilenleri bir araya getirdik…

FAVİPİRAVİR İLACI NEDİR?

Japonlar tarafından geliştirilen bir ilaç olan Favipiravir 2014 yılından beri Japonya'da ve bazı ülkelerde satışta. Virüslerle mücadele eden Favipiravir'in yapılan denemelerde herhangi bir ters etki göstermediği ve corona virüsünün tedavisinde faydalı olduğu Çinli yetkililer tarafından iddia edildi.

FAVİPİRAVİR CORONA VİRÜSE KARŞI ETKİLİ Mİ?

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya'nın Toyama Chemical tarafından birçok RNA virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen bir antiviral ilaçtır. Şubat 2020'de Favipiravir Çin'de ortaya çıkan COVID-19 hastalığının deneysel tedavisi için inceleniyordu.

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang, yapılan klinik deneylerde Favipiravir'in, hafif vakalar için iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirebildiğini söyledi.

Çin'deki klinik deneyler, "Favipiravir" isimli bir ilacın, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadelede etkili olduğunu ortaya koydu.

Çin'in CGTN kanalının haberine göre Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang, basına yaptığı açıklamada, Şenzen kentinde 80 yeni tip koronavirüs hastasını kapsayan bir klinik deney yapıldığını belirtti.

Cang, denemenin, Favipiravir'in, hafif vakalar için iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirebildiğini gösterdiğini bildirdi.

Vuhan kentinde yapılan diğer bir klinik deneyde, ilacın ateş süresini ortalama 4,2 günden 2,5 güne indirdiğinin tespit edildiğini aktaran Cang, ilacın önemli bir yan etkisinin gözlemlenmediğini ifade etti.

Cang, "Favipiravir, 2014'den bu yana Japonya pazarında bulunuyor ve hiçbir belirgin yan etki görmüyoruz." diye konuştu.

 

 

 

 

Yorumlar