Faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız! Günde 1 şeftali yerseniz...

En sevilen yaz meyvelerinden olan şeftalinin lezzetinin yanı sıra sağlığa birçok faydası bulunuyor. İşte cilt sağlığını iyileştirmeden kan şekerini düşürmeye kadar şeftalinin sağlığa 10 faydası...

Faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız! Günde 1 şeftali yerseniz... - Sayfa 1

Lezzetli olmasının yanı sıra şeftali oldukça besleyicidir ve daha iyi sindirim, daha pürüzsüz bir cilt ve alerjileri hafifletme gibi birçok sağlık yararına sahiptir.


Faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız! Günde 1 şeftali yerseniz... - Sayfa 2

Protein, lif, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve çinko bakımından zengin olan şeftaliler, aynı zamanda A vitamini ve birçok polifenol (fenolik asitler, flavonoidler ve antosiyaninler) içerir.


Faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız! Günde 1 şeftali yerseniz... - Sayfa 3

Antioksidanların çoğu şeftali posasında bulunur. Şeftali düşük kalorili bir meyvedir. Günlük olarak tüketilen enerjiye kıyasla, yağ kütlesindeki artıştan sorumlu hiçbir besin maddesi içermez. İşte günde bir şeftali yemenin 10 şaşırtıcı etkisi...


Faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız! Günde 1 şeftali yerseniz... - Sayfa 4

Güçlü antioksidan etki gösterir Şeftaliler oksidatif hasarla savaşan ve vücudun erken yaşlanmasının önlenmesine ve sayısız hastalıktan korunmasına yardımcı olan faydalı bitki bileşikleri olan antioksidanlar açısından zengindir. Taze, olgun şeftalilerde daha yüksek seviyelerde antioksidan bulunur.