Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Faydalı Bilgiler Halıdaki İnatçı Lekeleri Çıkarma Yolları

Halıdaki İnatçı Lekeleri Çıkarma Yolları

Halılar, ev eşyaları arasında önemli bir yer tutar. Fakat ayakaltında olduklarından dolayı kolaylıkla kirlenir. İnatçı lekelerle karşılaşıldığında, halıyı nasıl temizleyeceğimiz konusunda kafa yormak gerekir. Her halının malzemesi ve rengi farklı olduğundan, lekeleri çıkarmak için en uygun yöntemi belirlemek en doğru yoldur. Bu nedenle, halı temizliği konusunda dikkatli olmak ve doğru temizleme yöntemini seçmek önemlidir. Peki ya halıdaki lekeleri çıkarma yöntemleri nelerdir?

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Halıdaki İnatçı Lekeleri Çıkarma Yolları

Halıdaki Çıkmayan Lekeyi Çıkarma Yolları

Halılar, evlerin vazgeçilmez eşyalarından biridir ve her odada bulunur. Günlük yaşamın rutininde yerlere serildiklerinde kolayca kirlenebilirler. Özellikle yemek veya içecek dökülmeleri gibi durumlarda, halılar üzerinde zorlu lekeler oluşur ve bu da hoş olmayan bir görüntüye neden olur. 

Kuruyan lekeler tam olarak çıkarılamazlar ve halının görünümünü bozar. Bu tür durumlarda, profesyonel halı temizleme hizmeti almak gerekir. Evde bulunan karbonat, halılardaki inatçı lekeleri çıkarmak için etkili bir çözümdür. Karbonatı lekenin üzerine döküp hafifçe bastırarak silmek, lekenin çıkmasına etki edebilir. Karbonatın leke üzerinde bekletilmesi ve ardından iyice temizlenmesi, lekenin daha kolay çıkmasını sağlar.

Halıdaki İnatçı Lekeleri Çıkarma Yolları

Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kahve lekesi, halıdan çıkarması zor olabilen bir leke türüdür. Fakat evde bulunan malzemelerle doğru yöntemleri kullanarak çıkarılabilir. Peki ya halıdan kahve lekesini çıkarma yolları için evde uygulanabilecek adımlar;

  • Halıya kahve döküldüğünde hemen temizlenmelidir. Temiz bir bez veya peçete ile lekenin üzerine hafifçe bastırarak emdirme işlemi yapınız. Bu işlem, fazla kahvenin emilmesini sağlar ve lekenin daha fazla yayılmasını önler.
  • Ilık suya çeyrek limonun suyunu ve biraz bulaşık deterjanını karıştırınız. Bu çözelti, lekenin çıkarılmasına destek olacaktır. Halıyı temizleme süngeri veya temiz bir bez ile lekeyi nazikçe siliniz. Lekenin merkezinden dışarıya doğru temizleyerek işlemi devam ettirin.
  • Temizlenen alanı temiz su ile durulayınız. Bu işlem, deterjan kalıntılarını ve kahve lekesini tamamen çıkarmaya etki edecektir.


Halıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halıya dökülen boya lekesi, çıkarılması zor bir leke olabilir. Doğru yöntemlerle ve hızlı müdahale ile çoğu zaman başarılı bir şekilde temizlenir.  Boya henüz kurumadan hemen müdahale etmek gerekir. Bir kâğıt havlu veya temiz bir bez kullanarak fazla boyayı emdirin. Dökülen boyanın kurumasını önlemek için mümkün olduğunca hızlı davranın. Halı üzerinde boya yeni ise, lekenin üzerine biraz soğuk su dökünüz ve bir bez yâda sünger ile hafifçe silin. Fakat boyanın türüne bağlı olarak sıcak su kullanmaktan kaçının, çünkü bazı boyalar sıcak suyla daha da sabitlenebilir. Eğer boyanın kurumasına izin verilmişse, bir karışım hazırlayarak lekeyi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bir kâseye bir miktar tuz ve beyaz sirke ekleyin, macun kıvamına gelene kadar karıştırın. 

Halıdaki Çıkmayan Lekeyi Çıkarma Yolları

Halıdan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halıya dökülen çamaşır suyu lekesi, oldukça inatçı olabilir ve doğru şekilde temizlenmezse halının renginde değişikliklere neden olabilir. Fakat hızlı müdahale ve doğru temizlik yöntemleriyle çoğu zaman bu lekeler başarılı bir şekilde çıkarılabilir. Peki ya, halıdaki çamaşır lekesini çıkarma yolları için adımlar nelerdir?

  • Çamaşır suyu dökülür dökülmez, hemen temiz suyla lekenin üzerini durulayın. Bu işlem, çamaşır suyunun halı liflerine işlemesini ve lekenin daha da derinleşmesini önler.
  • Çamaşır suyu lekesini hafifletmek için süt kullanabilirsiniz. Bir temiz bez ile lekenin üzerine biraz süt dökerek ve hafifçe ovalayınız. 
  • Bir kâse içinde ılık su ekleyiniz ve içine biraz sirke koyunuz. Daha sonra lekeyi ovalayıp, temiz su ile durulayın ve kurulayın.

Bazen daha hassas, kullanım dışında koleksiyon amaçlı halılarınızda istenmeyen bu gibi durumlar meydana geldiğinde, tavsiye ettiğimiz çözümlerden beklenen faydayı tam anlamıyla görmek bir yana, zarar da görebileceğinizi belirtmek isteriz. Hassas halılardan leke çıkarma konusunda, bu alanda özellikle uzman kişilerin görüş ve önerilerine dikkat etmek, hatta gerekirse bu tarz hizmetleri bizzat kendilerinden ve yerinde almak sizler için daha iyi bir seçim olacaktır.

 

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Belirtileri Nelerdir?