Aralık ayı Fed toplantısı sona erdi. Piyasaların merakla beklediği Fed faiz kararı ve faiz karar metni yayımlandı. Buna göre Fed politika faizi için 50 baz puan artırıma gitti. Fed kararı sonrası Başkan Jerome Powell'ın vereceği mesajlar gelecek dönemin para politikasına ilişkin mesajlar barındırdığından ekonomistlerin radarında yer alıyor...

ARALIK 2022 FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI...

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini beklentilere paralel 50 baz puan artırdı. Banka fonlama faiz aralığını böylece yüzde 4,25-4,50 aralığına çekmiş oldu. Fed, Haziran, Temmuz, Eylül ve Kasım ayı toplantısında ise faizi 75 baz puan artırdı.

ARALIK AYI FED FAİZ BEKLENTİSİ DE 50 BAZ PUANDI

Kasım ayı Fed kararı ile faiz 2007 Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Faiz karar metninde enflasyonu baskılamak için başlatılan agresif sıkı para politikasının son aşamasına girdiği yönünde bir işaret dikkat çekti. Karar metninde devam eden faiz artışlarına zaman içinde yüzde 2'lik enflasyon hedefine dönmek için yeteri kadar sıkılaştırıcı bir seviye adına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Kasım ayı faiz kararı sonrası Powell'ın şu ifadeleri dikkat çekmişti:

"Bir noktada faiz artırım hızının yavaşlaması uygun olacak. Daha yavaş faiz artırımı için zaman Aralık ayında gelebilir. Faiz oranlarında hala gitmemiz gereken biraz yol var."

50 BAZ PUAN FAİZ ARTIRIMI FİYATLANDI

ABD Kasım 2022 enflasyon rakamlarınında beklentilerin altında gelmesi sonrası Fed'in artık 'Resesyon' endişelerini daha fazla dikkate alarak faiz patikasında yumuşamaya gitmesi bekleniyor. Piyasalarda Aralık ayı Fed faiz kararı için 50 baz puan artış yüzde 80 ihtimalle fiyatlandı.

Fed üyelerin bir önceki projeksiyonlarında 2023 sonu için işaret ettiği yüzde 4,50-4,75 bandındaki faiz oranı seviyesinin de 50 baz puan yukarı güncellenmesi bekleniyor.

ABD'DE ENFLASYON BEKLENTİLERİN ALTINDA GELDİ

ABD Kasım ayı enflasyon verisi açıklandı. Buna göre ABD'de TÜFE aylık bazda yüzde 0,1 yılık bazda ise yüzde 7,1 olarak kayıtlara geçti. Ekonomistlerin beklentisi enflasyonun aylık olarak yüzde 0,3 yıllık olarak ise yüzde 7,3 olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

ENFLASYON VERİSİ FED FAİZ KARARI İÇİN ETKİLİ OLACAK

Enflasyonun beklentilerin altında gelmesi Fed'in faiz artırımlarını yavaşlatma ve sonlardırma politikası için elini güçlendiren yegane unsur olarak dikkat çekti.

PİYASALARDA RÜZGAR TERSİNE DÖNDÜ

Fed'in faiz artırımlarında yavaşlayacağı beklentisi güçlenince küresel piyasalarda risk iştahı arttı. Dolar endeksi 20 yılın zirve seviyeleri olan 114 seviyelerinden 103 düzeyine kadar çekilirken, 1615 dolar seviyesiyle dip yapan ons altın yeniden 1.800 dolar psikolojik bandının üzerine tırmandı. Küresel piyasalarda alıcılı seyir hakim oldu.

ENFLASYON VERİSİNE İLK TEPKİYİ ALTIN FİYATLARI VERDİ

ABD'de açıklanan Kasım ayı enflasyon verisi sonrası, ons altın 1.800 dolar psikolojik bandını hızla yukarı kırarak 1.824 dolar seviyesini görerek 4 ayın zirvesine yükseldi. Buradan esen rüzgarın etkisiyle gram altın fiyatı 1.093 TL düzeyi ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

KÜRESEL BORSALAR ENFLASYON VERİSİ İLE POZİTİFE DÖNDÜ

Küresel borsalarda, dün ABD'de beklentilerin altında gelen enflasyon verisinin ardından pozitif bir seyir izlenirken, gözler bugün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak kararlara çevrildi.

ENFLASYON VERİSİ SONRASI DÜN BORSA İSTANBUL TARİHİ ZİRVE SEVİYESİNİ YENİLEDİ

Yurt içinde dün yükseliş eğilimini sürdüren BIST 100 endeksi, yüzde 1,21 değer kazanarak 5.256,19 puan ile kapanış rekorunu tazelerken, tarihi zirvesini de 5.299,33 puana taşıdı.

FED FAİZ KARARI ÖNCESİ BORSADA KAR SATIŞI ETKİLİ OLDU

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 3,61 değer kaybederek günü 5.066,50 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 189,69 puan azalırken, toplam işlem hacmi 158,9 milyar lira ile rekor seviyede gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,11, holding endeksi yüzde 3,67 değer kaybetti. Tüm sektör endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren yüzde 4,96 ile orman, kağıt, basım oldu.

TÜRKİYE'NİN CDS PRİMİ 1 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE

TL varlıklara artan taleple Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) 9 Aralık 2021'den bu yana ilk kez 500 seviyesinin altına inerek 490 seviyesinde dengelendi.

DOLAR/TL'DE İSTİKRAR SÜRÜYOR

Kur Korumalı TL Mevduat ürününün devreye alınmasıyla beraber dolar başta olmak üzere döviz kurlarında oynaklık azaldı. Bir denge sürecine giren Dolar/TL özellikle son 2 aydır 18,50-18,65 TL arasında dar bant hareketini sürdürüyor.

ENFLASYON VERİSİ NEDEN ÖNEMLİ?

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasında belirleyici olması nedeniyle ABD enflasyon verisi altın, borsa ve döviz yatırımcıları başta olmak üzere ekonomistlerin radarında yer alıyordu.

FED SON 4 TOPLANTIDA TOPLAM 300 BAZ PUAN FAİZ ARTIRDI

Fed geçtiğimiz ay 75 baz puan faiz artırımı gerçekleştirirek üst üste dördüncü kez bu denli sert bir adım atmış oldu. Fed'in bu adımları 1980'lerin başından bu yana yapılan en sıkı para politikası adımları olarak dikkat çekiyor.

Fed'in enflasyon risklerine karşı yüksek derecede dikkatli olduğu mesajı tekrarlanırken, faiz karar metninde ilk kez ekonomik aktivite konusunda bir mesaj verildi.