Fenerbahçe ara transfer döneminde sahada ağırlığını hissettirecek transferler yapmak zorunda. Golcüleri şuan gol kralı olabilir. Ama o kadar baskı yapan, koşan, efor sarf eden takımın golcüleri bir zahmet atsınlar artık.

Fenerbahçe’de sorun aslında Jorge Jesus’un oyun kurgusuna uygun oyuncu grubunu devşirme oyunculardan oluşuyor olması. Ferdi gibi kumaşı kaliteli ve karakterini ortaya koyacak bir kaç oyuncu eksiği var.

Jesus’un oyun planına baktığımızda hızlı ve önde ilk hamleleri başarılı stoper ve kanat beklerin performansı çok önemli. Ama Kim’in yerini doldurmak için 3 stoper alınmasına rağmen stoper açığı hala karşılanmış görünmüyor. Samet yabancı sınırı nedeniyle evet ama Jesus’un savunmada istediği aksiyonları tam anlamıyla yerine getiremiyor.

Kanat sağ/sol beklerine baktığımızda Osayi, Ferdi, Alioski, Lincon var. Peki, soruyorum Alioski dışında hangisi kendi mevkii oyuncusu? Ferdi de Osayi de sezonun geneline baktığımızda evet belki de kendilerini aştılar ve hocalarının verdiği görevleri ellerinden geldiğince yapmaya çalıştılar. Ancak Jesus’un oynattığı sistemde en önemli mevkilerin tümü nerdeyse devşirme oyunculardan oluşuyor.

Fenerbahçe’de gelelim aksayan diğer mevkiye? Kanatlar evet Jesus’un oynatmak istediği futbolda her iki kanadından hızlı, atletik, savunmaya dönüş yapabilecek ve çizgiye indiği kadar ceza sahası içerisinde de son vuruşları iyi olan kanat oyuncuları olması gerekiyor. Rossi, İrfan Can, King, Velencia, Emre Mor alternatiflerini izledik sezon boyunca. Jesus bu mevkide de aksaklıklar yaşadı. İrfan ve Rossi orta sahanın sağ ve sol kanadından Jesus’un istediği aksiyonları tam anlamıyla yerine getiremedi. Velencia ve King yardımcı forvet ya da direkt forvet rolleriyle hep sahada oldular ama orta sahanın sağ ve sol uçlarına oyun kurgusuna uygun iki gerçek kanat oyuncusu alınırsa Fenerbahçe’nin zaten orta saha da ve golcü pozisyonlarında sorunu yok.

Kaleci problemi her ne kadar dillendirilmese de Altay’ın bu sezon çok büyük bir düşüşü artık saklanamaz boyutta. Bir de kaleci transferi yapılırsa şampiyonluk yolunda önemli bir hamle olur. Fenerbahçe eğer bu sene şampiyonluk yarışından kopmak istemiyorsa yapacağı nokta transferlerle Jesus’un planlarına uygun orijinal mevkii oyuncularıyla takımı donatması gerekiyor. Sol bek alındı evet ama bir sağ bek, sağ ve sol kanat oyuncusu bir de kaleci transferi yapılması gerekiyor.