Fenerbahçe, Trabzonspor maçı sonrası 2 Nisan'da olağanüstü genel kurul kararı alarak ligden çekilme olasılığını gündeme getirdi.

Ayrıca, kulübün Avrupa'da başka bir ligde yer alması fikri de tartışılıyor. Ancak bu durumun gerçekleşme ihtimali, Avrupa'nın farklı liglerindeki kurallara bağlı olarak değişiyor. İşte Hürriyet'in haberine göre tüm olasılıklar...

İngiltere Premier Lig'e katılım, kulübün satın alınması ve bu satın alma işleminin Premier Lig yönetimine detaylı bir şekilde sunulmasını gerektiriyor.

İspanya LaLiga'da ise uluslararası bir takımın yer alması yasal prosedürlere tabi. Ancak Andorra takımları bu kuralın istisnasını oluşturuyor.

Almanya Bundesliga'da bir takımın satın alınması ve isim değiştirilmesi mümkün değil. Yeni bir takımın Bundesliga'ya katılabilmesi için en alt ligden başlaması gerekiyor.

İtalya Serie A'da da benzer kurallar geçerli; kulüp satın alımı ve yeni takım oluşturma prosedürleri sıkı bir şekilde düzenleniyor.

Fransa Ligue 1'de kulüpler kâr amacı gütmeyen dernek statüsünde olduğu için, dışardan bir takımın katılması zorlu prosedürlere tabi.

Belçika ve Hollanda ligleri ise daha esnek kurallara sahip olsa da, bu liglerden takım almak da belirli şartların kabul edilmesini gerektiriyor.

Editör: Haber Merkezi