Derbiler takımlar için tüm sezonda oynadıkları futboldan daha özeldir.

Hele ki Fenerbahçe-Galatasaray derbisi Türk futbolunda apayrı bir yere sahiptir. Futbolculara bu maçların özel olduğunu iyi aktarmak da klübün tüm yetkililerinin işidir. Futbolcularına bu derbinin önemini aktaramazsan eğer; en iyi kadronla en iyi taktiğinle de çıksan sahaya, rakibin o günün özel olduğu inancıyla çıkar karşına ezer geçer seni. 

Kağıt üzerinde ve geçmiş maç istatistiklerine bakıldığında Fenerbahçe Galatasaray’ın 2/3 tık önünde gösteriliyordu. 
Ağır favoriydi.
Teknik direktör tecrübelerine bakacak olursak da Okan Buruk belki de Jorge Jesus’un  yardımcılarıyla aynı tecrübede bile değil. 
Ama Galatasaray Fenerbahçe'yi kendi sahasında resmen hezimete uğrattı. 
Bunun teknik taktik sebep sonuç ilişkilerinden ziyade başka bir perspektiften değerlendireceğim.
Fenerbahçe’de artık tarihi hafıza yok edildi. Futbolculara Kadıköy’den çıkılmaz, Galatasaray Kadıköy’de galip gelemez gibi inanç artık aktarılmıyor. 
Samandıra’da olsun Saraçoğlu'nda olsun bunları nesilden nesile aktaran kimse bırakılmadı. 
Bu hafıza yeniden kazandırılmazsa bunun gibi yenilgilerin devam edeceğini düşünüyorum. Tribünler de bu hafızaya dahil işte nerede o eski boğucu, korkutucu hatta ürkütücü trübünler. 
Sizlere eski bir futbolcunun bana anlattığı anısından bahsedeceğim, kendisinden izin almadığım için ismini yazmayacağım. 

“İlk kez Kadıköy’de maça çıkıyorum benim gibi kadroda oraya ilk kez çıkacak 4 oyuncu daha var. Hocamız soyunma odasında son konuşmasını bitirdi ve şöyle dedi çocuklar çimlere bastığınızda ilk maç başlayacak hakem düdüğü çaldığında ikinci maçınız başlayacak. O yüzden sahaya çıktığınızda korkunuzu ve heyecanınızı kontrol ederseniz, hakem düdüğü çaldıktan sonraki maçta işiniz daha kolay olacak.” İşte tüm teknik direktörlerin, futbolcuların korktuğu Fenerbahçe tribünleri de yok oldu. Ez cümle Fenerbahçe’de artık eski küslükler bitirilmeli gerekirse özür de dilenmeli.  Kadıköy ruhunu, Fenerbahçe hafızasını yeniden oluşturacak bir kaç eski futbolcu, eski yönetici davet edilmeli. Kulüpte hiç bir işe yaramayan siyasetle uğraşan birilerinin PR çalışmalarını yapan isimlerin de acilen kulüpten ilişikleri kesilmeli. Fenerbahçe tarihi hafızası eğer yeniden kazandırılırsa şampiyon nasıl olunuru da hatırlayacaktır.