Maliki, Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ile bir araya gelmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Yunan Bakan ile önceden de birçok kez bir araya geldiklerini ve bölgede adalet, istikrar ve barışın sağlanması yönünde bir işbirliği için karşılıklı güvene sahip olduklarını belirten Maliki, istikrara ulaşmak için göreceli de olsa adalet ve barışın sağlanması gerektiğini vurguladı.

Maliki, Gazze'deki felaketin sona ermesi, insani yardımın bölgeye ulaşması, insanların can güvenliğinin sağlanması için çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Filistin halkının can güvenliğinin önemli olduğunun ve bunun küçümsenemeyeceğinin altını çizen Maliki, Filistinlilerin can güvenliğinin bölgesel bir sorun olarak düşünülemeyeceğini kaydetti.

Maliki, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 132'nci gün olduğuna dikkati çekerek, bu saldırıların 23 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine ve 70 binin üzerinde insanın yaralanmasına yol açtığını hatırlattı.

"(GAZZE) KİMSENİN YAŞAYAMAYACAĞI BİR BÖLGE HALİNE GELDİ"

Maliki, Gazze'deki altyapının İsrail saldırıları sonucu tamamen yok edildiğini belirterek, "Kimsenin yaşayamayacağı bir bölge haline geldi. (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu'nun Gazze'ye saldırıları sürdürmesinin sebebi budur. Biz bu savaşın sona ermesi için gerçek bir çaba sarf ediyoruz. İsrail'in Refah'a saldırıda bulunmaması için çabalıyoruz. Şu an Refah şehri tehlike altında." dedi.

İsrail'in Refah'a saldırı düzenlemesinin önüne geçilmesi amacıyla Filistin'in Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası toplum ile görüştüğünü dile getiren Maliki, "Bu saldırılar yeni cinayetler, yeni can kayıpları anlamına gelecektir." diye konuştu.

"İSRAİL'İN REFAH'A SALDIRILARININ DURDURULMASI İÇİN TÜM DÜNYA ÇABA HARCAMALI"

Maliki, İsrail'in Refah'a saldırısının sadece Filistin için değil, tüm dünya için zorlu bir sınav olacağını, tüm dünyanın bu saldırıların durdurulması ve Gazze'ye insani yardım ulaştırılması için çalışması gerektiğini ifade etti.

İsrail'in Filistin'e yönelik düzenlediği katliamların Filistinliler için artık günlük bir rutin haline dönüştüğüne işaret eden Maliki, bu saldırıların sona erdirilmesi için inisiyatif alınması gerektiğini kaydetti.

Maliki, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarının hem bugünü hem de geleceği öldürdüğünü vurguladı.

"GAZZE'YE ULAŞTIRILABİLEN YARDIMLAR YETERSİZ KALIYOR"

Gazze'ye ulaştırılabilen insani yardımların, İsrail'in engellemeleri nedeniyle ihtiyaç duyulana göre çok yetersiz olduğunun altını çizen Maliki, insani yardımın Gazze'nin tüm bölgelerine ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Maliki, mevcut durum nedeniyle Filistin halkının topraklarını terk etmek zorunda kaldığına da dikkati çekti.

İsrail'in Filistin’e gözdağı vermeye çalıştığını kaydeden Maliki, İsrailli bakanlar için, "Kelimenin tam anlamıyla katliam yapmak, tehdit etmek isteyen teröristler." dedi.

Maliki, İsrail'in köylere saldırdığını, köyleri, araçları yaktığını, masum insanların canına kıydığını vurgulayarak, uluslararası toplumun daha çok ilgi göstermesi gerektiğini kaydetti.

ABD, İngiltere ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinin uyguladığı yaptırımların Filistin'i cesaretlendirdiğini dile getiren Maliki, bu krizden çıkmak için siyasi bir çözüm bulunmasının ve savaşın sonlandırılmasının, insani yardımın Gazze'ye ulaştırılması ve insanların yerlerinden edilmesinin durdurulması için bir fırsat oluşturulmasının şart olduğunun altını çizdi.

Maliki, 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması gerektiğini, Filistin yönetimi olarak buna hazır olduklarını kaydetti.

Kaynak: AA