Shava, resmi ziyaret kapsamında Zimbabve'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenledikleri ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, iki ülke ekonomik ilişkilerini derinleştirmeyi arzu ettiklerini dile getirdi.

"TÜRK FİRMALARI ZİMBABVE'YE YATIRIM YAPACAK"
Shava, Zimbabve'nin "ekonomi diplomasisi" dönemi içinde olduğunu ifade ederek, "Türkiye'den Zimbabve'ye yatırım yapacak Türk firmaları olacak. Bir kısmı da altyapı yatırımları yapacak." ifadelerini kullandı.

Shava, "Türk yatırımcılar konferans merkezlerinin oluşturulması, oteller, FIFA kuralları ve standartlarına uygun hale gelmesi için ulusal stadyum gibi tesislerimizin yenilenmesi ile ilgileniyorlar." dedi.

"BU TECRÜBEDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ"
Zimbabve'nin Türkiye'nin tecrübelerinden de faydalanmak istediğine vurgu yapan Shava, "Türkiye 100 yıllık bir ülke. 100 yıldır bağımsız olarak varlığını koruyor. Arkalarında çok büyük bir tecrübe var. Bu tecrübeden faydalanmak istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Shava, Zimbabve'nin 2027-2028 dönemi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği başvurusu için Türkiye'den destek istediğini sözlerine ekledi. AA