Galatasaray’a koç dayanmıyor!

14.01.2021 10:00

Basketbolda yolun yarısı geçildi. Ligin ilk üçü şekillendi. Anadolu Efes yenilgisiz ve maç eksiğiyle liderliğini perçinledi. 10 haftadır müthiş bir çıkış yakalayan Karşıyaka ve Fenerbahçe ilk üçü neredeyse garantiledi. İzmir ekibi Sarı Lacivertlileri de yendi. Galibiyetleri aynı. Ancak sezon başında aldıkları puan silme cezası yüzünden üçüncü. Bu gruba başka takımın yaklaşması zor.

Sezon başında istikrarlı oynayan Türk Telekom, yedi yenilgiyle bölgeden uzaklaştı. Afyon ve Gaziantep ortalarda. Tofaş, Daçka’dan sonra Türk Telekom’u da yenerek yükselişe geçti. Beşiktaş ve Büyükçekmece’nin gösterdiği pozitif performans, Darüşşafaka’nın toparlanması playoff yarışının çok zorlu geçeceğini gösteriyor. DördüncüTürk Telekom 25 puanda. Sonuncu Bursaspor ki iki haftadır galip geliyor ve 20 puanda. Petkim de 20 puanda ama iki maçı eksik. Teorik olarak yukarı zıplama şansı var. Ormanspor, Lokman Hekim Fethiye, Galatasaray bir iki galibiyetle bambaşka yerlere gelebilir. Play Off’u bekleyen küme düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Son dört takımın 20 puanda olması. 13 takımın beş puan içinde sıralanması diptekilerin de iştahını kabartıyor.

Dip demişken. Herhalde ligin en büyük hayal kırıklığını Galatasaray yaşıyor. Kaliteli yabancılarını kaybederek sezona başlayan Sarı Kırmızılılar, ne yapsa alttan kurtulamıyor. Geçmişte başarılara imza atan koç Ertuğrul Erdoğan’ı gönderdiler. Yerine yardımcısı Ömer Uğurata’yı getirdiler. Olmadı. Tyus için çıkan Real Madrid piyangosuyla 160 bin dolar alıp takviyeler yaptılar. Yetmedi. Uğurata’yı da gönderdiler. Galatasaray ve A milli bayan takımlarıyla çarpıcı başarılar kazanan Ekrem Memnun’a sarıldılar. Sezon başında Beşiktaş, Karşıyaka gibi onların da puanı silindi. O puanın silinmesine neden olanlar nasıl bir bedel ödeyecek? Ya da ödeyecek mi?